Początek roku był zapewne dla wszystkim niespodziewanym, ciężkim okresem. Od pożarów, przez powodzie po izolację i skutki COVID-19. Na mnie i moim samopoczuciu bardzo się to odbiło dlatego właśnie wybrałam 5 książek o tym jak znaleźć wewnętrzny spokój. Pomogły mi przejść ten nieoczekiwany czas i trwać w poczuciu, że mimo wszystko jestem bezpieczna i szczęśliwa.

Przedstawione przeze mnie tytuły to pozycje typowo rozwojowe skupiające się na mentalności i pozytywnym myśleniu. Uczą technik oddechu, medytacji i innych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami czy stresem. Mam nadzieje, że znajdziesz tu coś dla siebie. 

Czym jest mindfulness?

Mindfulness to termin, który określa wewnętrzną uważność/ świadomość. Uważność to cecha bycia obecnym i w pełni zaangażowanym we wszystko co w danej chwili czujemy, robimy i co nas otacza. Bez rozpraszania się i oceny, pełni świadomi swoich myśli i uczuć, bez wpadania w nie. Trenując umysł w byciu obecnym, uczymy się żyć bardziej uważnie – w teraźniejszości, biorąc oddech, nie zwracając uwagi na myśli i uczucia. Taka umiejętność przydaje się niewyobrażalnie w stresowych momentach, dlatego właśnie powstał ten artykuł. 

Ile razy dziennie jesteś naprawdę świadomy tego co czujesz czy robisz? Istnieje 15-punktowa ankieta służąca do określenia poziomu uważności = Mindful Attention Awareness Score, MAAS.  Jeżeli jeszcze o tym nie słyszałeś koniecznie zrób test.

Moja definicja mindfulness = umiejętność zatrzymania się i pełnego konsumowania teraźniejszości wszystkimi zmysłami. 

Medytacja a mindfulness

Mindfulness nie jest to tymczasowy stan umysłu, który pojawia się podczas medytacji, a następnie znika na resztę dnia. Jest to zdecydowanie sposób na życie, który pozwala być obecnym całkowicie w obecnej chwili. 

Uważność nie eliminuje stresu, ale pozwala uświadomić sobie te nieprzyjemne myśli i emocje, które pojawiają się w wyniku trudnych sytuacji. Dzięki temu mamy wybór co z nimi zrobić, w jaką stronę je skierować. Mindfulness daje szansę na spokojną i empatyczną reakcję adekwatną do sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że ​​nigdy już nie będziemy się złościć i denerwować, ale na pewno pozwoli to zastanowić się nad tym jak chcemy odpowiedzieć na to co się dzieje.

Medytacja jest fundamentem do nauki uważności. Trening mindfulness na początku polega właśnie na wprowadzeniu do regularnej metydacji. Pozwala to na oswojenie się z byciem w teraźniejszości, oddychaniem, obserwowaniem tu i teraz. 

Medytacja pozwala przejść od fal mózgowych o wysokiej częstotliwości do niższej co aktywuje (i może ważniejsze dezaktywuje) określone obszary mózgu. Zmniejsza liczbę połączeń neuronowych z przyśrodkową korą przedczołową zmniejszając emocje takie jak strach, stres i niepokój. Regularna medytacja pozwala również budować nowe ścieżki neuronowe odpowiedzialne za skupienie i podejmowanie decyzji. Procesy te są możliwe dzięki neuroplastyczności mózgu. 

Badania wykazują, że regularna praktyka medytacji przyczynia się do zwiększenia powierzchnia istoty szarej w mózgu (jest to obszar odpowiedzialny za regulację emocji, planowanie i rozwiązywanie problemów ), a także grubość kory mózgowej (odpowiedzialna za uczenie się i pamięć). Z drugiej strony badania potwierdzają również, że zmniejsza się rozmiar ciała migdałowatego, które reguluje odczuwanie stresu, strachu i niepokoju.

5 książek o mindfulness

Wybrałam 5 tytułów, które najbardziej czułam. Są to książki nastawione na trening mindfulness, budowanie świadomości, uważności, kontaktu ze sobą i na radzeniu sobie w trudnych chwilach. Kolejność jest przypadkowa.

mindfulness

1. Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia Malwina Huńczak

Książkę kupiłam kiedyś na szybko dwa dni przed wylotem na wakacje. Można powiedzieć, że trafiła w moje ręce przez przypadek, ale nie bez powodu. 

Całość dotyczy głównie empatii, która jakby nie było odgrywa w relacjach ludzkich bardzo ważną rolę. Umiejętność wczuwania się w czyjąś sytuację pozwala na pełniejsze zrozumienie niektórych mechanizmów i emocji.  Ale niewiele z nas wie, że powinniśmy tak samo podchodzić do samego siebie. Skupiamy się na problemach innych chcąc im pomóc, odwracając tym samym uwagę od tego żeby być dobrym dla dla siebie. Bycie swoim przyjacielem to najpiękniejsze uczucie na świecie. I po przeczytaniu tej książki zaczynam to rozumieć.

Jak to się dzieje, że potrafimy być wyrozumiali w stosunku do całego otoczenia, a dla siebie jesteśmy krytycznym katem? Czy idzie zachować harmonię między wysokimi wymaganiami względem siebie, a zdrowym rozsądkiem? No właśnie, a co jeśli okazałoby się, że można to osiągnąć poprzez regularne trenowanie samowspółczucia? Poradnik „Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia” w ośmiu rozdziałach namawia do zrobienia w życiu przestrzeni do popełniania błędów i do ich wybaczania. Pani psycholog bardzo ciekawie prezentuje metody godzenia się z własnymi porażkami. Uważa, że tylko poprzez głębokie samowspółczucie możemy osiągnąć szczere wewnętrzne szczęście

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, zmusza do autorefleksji dlatego warto poświęcić jej sto procent uwagi. Posiada sporo relacji z doświadczeń innych co pozwala odnaleźć w tej książce cząstkę siebie. Nie zawiera trudnych i specyficznych terminów psychologicznych przez co jest przystępna dla wszystkich.

mindfulness

2. Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness Alexandra Frey

Trzeba przyznać, że to wyjątkowa pozycja. Można w niej znaleźć mnóstwo kreatywnych ćwiczeń, które inspirują do odkrywania siebie i świata z większą ciekawością. Uwielbiam książki, które angażują czytelnika do myślenia i działania, a ta zdecydowanie do takich należy. Jest to dobry wybór dla osób, które zaczynają przygodę z mindfulness i medytacją. Samo wprowadzenie książki mimo, że jest czystą teorią jest niezwykle wciągające. Dalej znajduje się ponad 80 ćwiczeń, ciekawe opisy, spostrzeżenia i sporo krótkich instrukcji do medytacji, (które są naprawdę trafne i przydatne).

„Jestem tu i teraz” to skarbnica różnorodnych pomysłów wspomagających koncentrację i wyobraźnie. Dla mnie najtrudniejsza była 7 minutowa medytacja bez ruchu. Miałam świadomość, że muszę być skupiona i się nie ruszać. I wtedy właśnie zaczęło mnie swędzieć całe ciało, a podrapać się nie mogłam! Zadań jest wiele jedne bardziej,  drugie mniej wymyślne. Jednak wszystkim warto poświęcić uwagę i wykonywać je skrupulatnie. 

Najbardziej podoba mi się, że to ten rodzaj książek, które możemy odłożyć i wrócić do niej kiedykolwiek. Przewertować, otworzyć na danym ćwiczeniu i po prostu poświęcić kilkanaście minut.  Jeśli chcesz rozpocząć praktykę medytacji i mindfulness w pewnym momencie musisz przestać czytać poradniki i blogi, a zamiast tego zanurzyć się w praktyce. Ta książka doskonałe na to pozwala, a wręcz do tego zmusza.

“Jestem tu i teraz” to kolorowy, obrazkowy podręcznik dający gotowe narzędzia do pracy z emocjami i samym sobą. Muszę przyznać, że właśnie dzięki niemu zaczęłam prawdziwą medytację i przygodę z mindfulness. 

  mindfulness książki

  3. Umysł bez granic Jo Boaler

  Ta pozycja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Umysł bez granic (“Limitless Mind”) przedstawia różnorodne badania, które sugerują, że tylko nasze zakorzenione przekonania naprawdę powstrzymują nas przed odkrywaniem swojego prawdziwego potencjału. Sednem tej książki jest idea, że ​​kiedy się uczymy i doświadczamy to rozwijamy nowe ścieżki w naszym mózgu. Dzieje się to poprzez wychodzenie poza strefę komfortu czy nawet popełnianie drobnych błędów. 

  Takie trudne sytuacje powodują wytworzenie nowych mechanizmów radzenia sobie z nimi. Błędy są częścią naszego codziennego życia, ale wielu z nas dorastało z myślą, że popełnianie błędów jest złe i powinniśmy tego unikać. Jest to kompletna bzdura, bo błędy są wpisane w nasze życie, ale tylko od nas zależy jak będziemy je odbierać. 

  Profesor Jo Boaler jest uznaną nauczycielką matematyki, który obaliła mity dotyczące nauczania i rzuciła światło na 6 kluczowych zasad, które zmieniły sposób myślenia o nauce.

  W “Umysł bez granic” przedstawia, że pokonywanie przeszkód jest sposobem w jaki możemy się uczyć i rozwijać. Kiedy jesteśmy w trybie walki czy rozgryzania czegoś mózgi są bardziej aktywne i pracują wydajniej niż gdy jesteśmy w trybie „autopilota”. Jeśli będziemy w stanie zmienić nasze spojrzenie na porażkę będziemy mieli piękne, niczym nieograniczone życie. Będziemy wyciągać wnioski, tworzyć nowe mechanizmy pokonywania przeszkód i podążać ścieżką ku doskonalenia się i rozwoju.

  Książka zwraca uwagę szczególnie na aspekt tego, że często nie odczuwamy potrzeby  rozwoju  w obszarach, w których kiedyś ktoś lub coś podsunęło nam myśl, że nie odniesiemy sukcesu. Uważam, że to przesłanie jest tak motywujące i inspirujące. Często rzeczy, których bardzo nie chcemy są tymi, których potrzebujemy. 

  Panuje powszechne przekonanie, że od chwili gdy jako dzieci rozpoczynamy naukę, nasze zdeterminowane przez genetykę mózgi przyswajają pewne rzeczy lepiej, a inne gorzej lub wcale. Zazwyczaj akceptujemy opinie o swoich umiejętnościach (na przykład że nie mamy „mózgu matematycznego” albo że nie jesteśmy „typem artysty”). Te fałszywe założenia w istotny sposób na nas wpływają – kształtują postrzeganie własnej osoby i skłaniają do ograniczania wyborów, ostatecznie definiując naszą przyszłość.

  Jest to cudowna książka warta polecenia. Mam ją całą pokreśloną tak, aby pamiętać o tym, że nie ma rzeczy, których nie idzie się nauczyć. 

  mindfulness książki

  4. Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem, stresem i zmęczeniem Danny Penman, Vidyamala Burch

  Życie z bólem  fizycznym – czy to z powodu choroby czy kontuzji – polega na tym, że kiedy jest staje się on wyniszczający to nie masz ani energii ani ochoty robić czegokolwiek. Badania kliniczne pokazują, że mindfulness może być równie skuteczne w łagodzeniu bólu jak leki przeciwbólowe. Książka oferuje wiele praktycznych porad na temat medytacji i świadomości. Brzmi to pewnie jak jakaś magia, ale uwierz mi, że nie zostaniesz poproszony o rozpoczęcie śpiewu mantr, palenia kadzideł czy wykonanie tańców księżycowych! Praca z oddechem i budowanie świadomości daje realne narzędzia do pracy z bólem i stresem. 

  Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem stresem i zmęczeniem to bardzo ciekawa propozycja wykorzystania treningu mindfulness w przeciwdziałaniu bólu somatycznego i trudności psychicznych. Książka opiera się na unikalnym programie medytacyjnym opracowanym przez Vidyamala Burch, który powstał na potrzeby sytuacji w jakiej znalazła się autorka. (Musiała radzić sobie z silnym bólem spowodowanym urazem kręgosłupa.) Jej program rozłożony jest na 8 tygodni, ale zajmuje tylko 10–20 minut dziennie

  Uważność dla zdrowia ma w sobie wiele wsparcia dla tych, którzy borykają się z cierpieniem somatycznym i psychicznym. Co najważniejsze wyjaśnia czym właściwie jest mindfulness w prostym, przystępnym języku. Pomaga stać się bardziej żywymi i współczującymi istotami, a nie uwięzionymi w bólu i strachu. 

  Ta książka pomogła mi nawiązać kontakt z samą sobą i poznać się tak szczerze bez wpływów otoczenia i ludzi. Naprawdę mnie zainspirowała i mam nadzieję, że zainspiruje również Ciebie. Poprzez proste i dobrze wyjaśnione ćwiczenia czytelnik przechodzi przez zasady i praktykę mindfulness stosowanej do leczenia bólu oraz w kierunku samorozumienia. Jak mówi autorka Vidyamala Burch sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne ciała i jego doświadczenia

  mindfulness

  5. Uważność. Trening Pokonywania Codziennych Trudności Siegel Ronald

  Jak wspominałam jestem miłośniczką książek, które angażują do działania. Sam tytuł wskazuje już na to, że książka zawiera jakieś ćwiczenia – “trening”. Dr Ronald Siegel terapeuta i ekspert w dziedzinie mindfulness przedstawia gotowe narzędzia do radzenia sobie w trudnych i zaskakujących chwilach

  Ta pozycja przeprowadzi Cię krok po kroku przez ćwiczenia, które pomogą Ci stać się bardziej skoncentrowanym i świadomym człowiekiem. Przedstawia wskazówki jak radzić sobie z trudnymi uczuciami, emocjami takimi jak złość i smutek, jak pogłębić więź ze współmałżonkiem czy partnerem i jak radzić sobie ze stresem, bezsennością i innymi problemami fizycznymi.

  Dr Siegel przedstawia mnóstwo zadań, praktyk transformacyjnych i prostych schematów, aby stać się bardziej świadomym życia i pozostania ze sobą w pewnego rodzaju kontakcie. Ma zdecydowanie wyjątkowe podejście zaczerpnięte z medytacji i praktyki psychoterapeutycznej oraz licznych badań klinicznych. Ta wspaniała książka jest wielkim wkładem w dziedzinę zdrowia psychicznego i rozwoju duchowego. 

  Czyta się ją bardzo przyjemnie, a autor przytacza zaskakująco osobiste anegdoty przez co tworzy się swego rodzaju więź. Praktyczne rady, które są niezwykle dokładne i wyraźnie zaczerpnięte z bogatego osobistego i klinicznego doświadczenia autora w zakresie mindfulness. Jest pełna przydatnych wskazówek. Każdy rozdział kończy się poradami dotyczącymi szukania dalszej pomocy oraz rozkładem sugerowanych praktyk.

  Wszystkie wybrane przeze mnie książki wpłynęły na mój rozwój, są dla mnie ważne dlatego chciałam się nimi podzielić. Uświadomiły mi wiele niszczących mnie mechanizmów i dały realne narzędzia do pracy z nimi. Mindfulness to dla mnie nic innego jak zauważanie tego co się dzieje i analizowanie, akceptowanie i szukanie rozwiązania – „Myślę, więc jestem” – Kartezjusz. 

  Patrycja Ługiewicz

  Founder, redaktor, autor

  Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. View more
  Cookies settings
  Akceptuje
  Odmawiam
  Polityka prywatności i cookies
  Privacy & Cookies policy
  Cookie name Active
  1.        Zakres Polityki prywatności i cookies

  Administratorem danych  jest

  Internet pro spółka z o.o.

  Ul. Święty Marcin, nr 29, lok. 8, 61-806 Poznań Regon: 387309460, Nip: 7831825741

  Zobowiązujemy się postępować właściwie, jeśli chodzi o zbieranie, wykorzystywanie i ochronę danych osobowych. Chcemy, abyś był pewny, że Twoje dane są z nami bezpieczne a także w pełni rozumiał, w jaki sposób je wykorzystujemy, aby zaoferować Ci lepsze i bardziej spersonalizowane usługi. Właśnie dlatego została opracowana ta Polityka prywatności

  i cookies (dalej „Polityka”), która:

  •         określa rodzaje danych osobowych, które gromadzimy;
  •         wyjaśnia, w jaki sposób i dlaczego zbieramy i wykorzystujemy Twoje dane osobowe;
  •         wyjaśnia, kiedy i dlaczego udostępnimy Twoje dane osobowe innym organizacjom;
  •         wyjaśnia prawa i wybory, które masz, jeśli chodzi o Twoje dane osobowe.

  W związku z oferowaną gamą produktów i usług, chcemy, abyś jasno wiedział, co obejmuje ta Polityka. Niniejsza Polityka dotyczy Ciebie, jeśli korzystasz z naszych produktów i usług (określonych w niniejszej Polityce jako „nasze Usługi”). Korzystanie z naszych Usług oznacza:

  •         Założenie konta w naszym Serwisie oraz korzystanie z naszych Usług oferowanych w ramach jego funkcjonalności;
  •         Zakupy u nas przez telefon, online lub w inny sposób za pomocą dowolnej strony internetowej (dalej „nasze Serwisy”) lub aplikacji mobilnych („nasze aplikacje mobilne”), w których publikowane są niniejsze zasady;
  •         Niniejsza Polityka ma również zastosowanie, jeśli skontaktujesz się z nami lub skontaktujemy się z Tobą w sprawie naszych Usług;
  •         Wybrane części niniejszej Polityki obowiązują również w naszych sklepach i biurach stacjonarnych, w których za pomocą monitoringu CCTV rejestrowane są Twoje zdjęcia.

  Nasze Serwisy lub aplikacje mobilne mogą zawierać linki do innych stron internetowych obsługiwanych przez inne podmioty, które mają własne zasady i polityki prywatności, które wyjaśniają, w jaki sposób wykorzystują Twoje dane osobowe. W takich sytuacjach prosimy o dokładne zapoznanie się z rzeczonymi warunkami i politykami prywatności przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych na takiej stronie internetowej, ponieważ nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za strony internetowe innych podmiotów.

  1.        Dane osobowe które zbieramy

  Ta sekcja zawiera informacje o danych osobowych, które możemy od Ciebie gromadzić podczas korzystania z naszych Usług oraz innych danych osobowych, które możemy otrzymać z innych źródeł.

  Rejestrując się w naszych Usługach, możesz przekazać nam: ·         Twoje dane osobowe, w tym adres pocztowy, adres e-mail, numer telefonu oraz data urodzenia;·         Dane logowania do konta, takie jak nazwa użytkownika i hasło, które wybrałeś;
  Kupując u nas online, przeglądając nasze Serwisy lub korzystając z naszych aplikacji mobilnych, możemy zbierać: ·         Informacje na temat zakupów online (na przykład, co kupiłeś, kiedy i gdzie kupiłeś oraz jak za to zapłaciłeś);·         Informacje o sposobie przeglądania naszych Serwisów i aplikacji mobilnych oraz informacje o kliknięciu jednej z naszych reklam (w tym na stronach internetowych innych organizacji);·         Informacje o wszelkich urządzeniach używanych do uzyskania dostępu do naszych Usług (w tym marka, model i system operacyjny, adres IP, typ przeglądarki i identyfikatory urządzeń mobilnych);
  Jeśli korzystasz z kuponów lub voucherów możemy zbierać: ·         Informacje jak i kiedy używasz kuponów lub voucherów;
  Kontaktując się z nami, lub kiedy my kontaktujemy się z Tobą lub biorąc udział w promocjach, konkursach, ankietach lub ankietach dotyczących naszych Usług, możemy zbierać: ·         Dane osobowe, które podajesz na swój temat, za każdym razem, kiedy kontaktujesz się z nami w sprawie naszych Usług (na przykład Twoje imięi nazwisko, nazwa użytkownika, dane kontaktowe, login), w tym przez telefon,e-mail lub pocztę lub podczas rozmowy z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych;·         Szczegółowe informacje o wiadomościach e-mail i innych wiadomościach cyfrowych, które wysyłamy do Ciebie, wraz z wszelkimi linkami, które klikniesz;·         Twoja opinia i wkład w ankietach satysfakcji klientów;
  Kiedy odwiedzasz nasze sklepy lub biura regionalne ·         Twoje zdjęcia w ramach naszych systemów monitoringu CCTV.
  1.        Inne źródła danych osobowych

  Możemy również wykorzystywać dane osobowe z innych źródeł jak: specjalistyczne firmy, które dostarczają informacje, nasi partnerzy handlowi i rejestry publiczne. Tego typu dane osobowe pomagają nam m.in.:

  •         dokonać przeglądu i poprawić dokładność posiadanych przez nas danych;
  •         poprawić i zmierzyć skuteczność naszej komunikacji marketingowej, w tym reklamy online.
  1.        Jak i dlaczego używany danych osobowych

  W poniższej tabeli szczegółowo wyjaśniamy w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy dane osobowe:

  Używamy danych osobowych do: To oznacza, że przetwarzanie Twoich danych osobowych pozwala nam na: Dlaczego przetwarzamy Twoje dane w ten sposób? Podstawa prawna
  Zapewnienia dostępności naszym usługom Zarządzanie kontem, które masz stworzone w naszym Serwisie.Przetwarzanie Twoich zamówieńi zwrotów. Musimy przetwarzać Twoje dane osobowe, abyśmy mogli: zarządzać Twoim kontem użytkownika; dostarczać Ci towary i usługi, które chcesz kupić; pomagać przy zamówieniach i zwrotach, o jakie możesz poprosić. Niezbędność do wykonania umowyGdy przetwarzamy:·         dane o zakupachi transakcjach;·          dane kontaktowe;·         informacje z profilu użytkownika;·         dane dotyczycące dostawy / odbioru.Bez tych informacji nie będziemy w stanie dostarczyć Ci naszych produktów ani usług.Prawnie usprawiedliwiony celDane przetwarzane po realizacji zamówienia w celach obsługi posprzedażowej.
  Zarządzaniai usprawniania naszych codziennych operacji biznesowych Zarządzanie i ulepszanie naszych Serwisów i aplikacji mobilnych. Używamy plików cookies i podobnych technologii w naszych Serwisach i w aplikacjach mobilnych, aby poprawić jakość obsługi klienta.Niektóre pliki cookies są niezbędne, więc nie należy ich wyłączać, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji naszych Serwisów i aplikacji mobilnych. Możesz wyłączyć inne pliki cookies, ale może to wpłynąć na Twoje odczuciaz korzystania z naszych witryn. Więcej informacji o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można znaleźć w sekcji Pliki cookies i podobne technologie. Prawnie usprawiedliwiony cel
  Rozwijania i ulepszania naszej oferty produktów, usług, know-howi sposobu, w jaki komunikujemy sięz Tobą. Opieramy się na wykorzystaniu danych osobowych do przeprowadzania badań rynkowych, a także do ulepszania naszych systemów informatycznych (w tym bezpieczeństwa) oraz naszego asortymentui usług. Dzięki temu możemy służyć Ci lepiej jako klientowi.
  Wykrywania oszustw i innych przestępstw oraz ich zapobiegania. Ważne jest, abyśmy monitorowali nasze Usługi w kontekście wykrywania i zapobiegania oszustwom, innym przestępstwomi niewłaściwemu wykorzystywaniu usług. Pomoże nam to upewnić się, że możesz bezpiecznie korzystać z naszych Usług.
  Personalizowania usług pod Twoje oczekiwania Analizowania Twoich nawyków przeglądania naszych Serwisów oraz nawyków zakupowych, aby móc lepiej zrozumieć Cię jako naszego użytkownika i klienta oraz zapewnić Ci spersonalizowane oferty i usługi. Przeglądanie Twoich zachowań i zakupów pozwala nam personalizować nasze oferty oraz usługi. Pomoże nam to spełnić Twoje potrzeby jako klienta. Prawnie usprawiedliwiony cel
  Wysyłania odpowiednich komunikatów marketingowych(w tym pocztą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub w formie reklamy online), dotyczących naszych produktów i usług oraz usług naszych dostawców i partnerów. W związkuz tym reklama internetowa może być wyświetlana na naszych stronach internetowych oraz na stronach internetowych podmiotów trzecichi innych kanałach mediów online. Możemy również mierzyć skuteczność naszych komunikatów marketingowych oraz naszych dostawców i partnerów handlowych. Chcemy być pewni, że dostarczamy komunikację marketingową, w tym reklamę online, która jest odpowiednia dla Twoich zainteresowań. Aby to osiągnąć, mierzymy Twoje reakcje na komunikację marketingową związaną z oferowanymi przez nas produktamii usługami, co oznacza, że możemy zaoferować Ci produkty i usługi, które lepiej spełniają Twoje potrzeby jako klienta.Możesz zmienić swoje wybory marketingowe, zarówno podczas rejestracji u nas, jaki w dowolnym czasie po tym.Masz również wybór, jeśli chodzi o reklamę online. W dalszej części Polityki przedstawiamy możliwe do wybrania przez Ciebie opcje dotyczące plików cookies i sposobu, w jaki możesz kontrolować swoje preferencje dotyczące behawioralnych zachowań online. W przypadku większości komunikatów marketingowych opieramy się na Twojej zgodzie, ale są sytuacje, w których leży to w naszym prawne usprawiedliwionym celu.
  Kontaktui interakcji z Tobą Kontaktu z Tobą w sprawie naszych Usług, na przykład przez telefon,e-mail lub pocztę, lub odpowiadając na posty w mediach społecznościowych, które skierowałeś do nas. Chcemy służyć Ci najlepiej jako klientowi, więc wykorzystujemy dane osobowe w celu udzielenia wyjaśnień lub pomocy w odpowiedzi na Twoją komunikację. Prawnie usprawiedliwiony cel
  Zarządzania promocjamii konkursami, w których bierzesz udział, w tym tymi, które prowadzimy z naszymi dostawcami i partnerami handlowymi. Musimy przetworzyć Twoje dane osobowe, abyśmy mogli zarządzać promocjamii konkursami, w których zdecydujesz się uczestniczyć.
  Zapraszania do udziału w ankietach satysfakcji klienta i innych badaniach rynku prowadzonych przez nas i inne organizacje działające w naszym imieniu. Przeprowadzamy badania rynkowe w celu udoskonalenia naszych Usług. Jeśli jednak skontaktujemy się z Tobą w tej sprawie, nie musisz brać udziału w badaniu. Jeśli powiesz nam, że nie chcesz, abyśmy skontaktowali sięz Tobą w celu zbadania rynku, uszanujemy ten wybór. Nie wpłynie to na zdolność do korzystania z naszych Usług.
  Monitoring CCTV Monitorowania bezpieczeństwa naszych biur i sklepów stacjonarnych, aby zapobiegać przestępstwomi innym niepożądanym zrachowaniom. Aby chronić nasz biznes, lokalną społeczność, klientów i współpracowników. Prawnie usprawiedliwiony cel
  1.        Nasze prawnie usprawiedliwione cele w używaniu Twoich danych osobowych

  W miejscach w których wspomnieliśmy powyżej, że wykorzystanie danych osobowych opiera się na naszym „prawnie usprawiedliwionym celu”, są to:

  •         obsługa potrzeb naszych klientów, w tym dostarczania naszych produktów i usług;
  •         promowanie i wprowadzania na rynek naszych produktów i usług;
  •         obsługa konta (na przykład konto zakupów online), zarządzanie skargami i rozwiązywania wszelkich sporów;
  •         zrozumienie naszych klientów, w tym ich wzorców, zachowania, a także ich upodobań i preferencji;
  •         ochrona i wsparcie naszej działalności, współpracowników, klientów i współwłaścicieli;
  •         testowanie i rozwijanie nowych produktów i usług, a także ulepszanie już istniejących;
  •         wymogi prawne / regulacyjne.
  1.        W jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe partnerom handlowym i dostawcom usług

  W tej sekcji wyjaśniamy w jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe partnerom handlowym i dostawcom usług. Kiedy udostępniamy dane osobowe tym firmom, wymagamy od nich zachowania bezpieczeństwa i nie wolno im wykorzystywać danych osobowych do własnych celów marketingowych.

  Partnerzy handlowi Współpracujemy z wieloma partnerami handlowymi, którzy sprzedają produkty za pośrednictwem naszych usług.W takich sytuacjach udostępniamy tylko te dane osobowe, które umożliwiają naszym partnerom handlowym świadczenie usług. Na przykład, gdy robisz zakupy za pośrednictwem naszego Serwisu, możemy udostępnić naszemu partnerowi handlowemu twoje imię i dane kontaktowe, aby mógł dostarczyć wybrane produkty.
  Dostawcy usług Współpracujemy ze starannie wybranymi dostawcami usług, którzy realizują określone funkcjew naszym imieniu. Należą do nich na przykład firmy, które pomagają nam w świadczeniu: usług dla klientów, usług technologicznych, przechowywaniu i łączeniu danych, przetwarzaniu płatnościi dostarczaniu zamówień. Udostępniamy tylko dane osobowe, które umożliwiają naszym dostawcom świadczenie tych usług.Niektórzy z dostawców usług, z którymi współpracujemy, obsługują kanały mediów onlinew ramach których umieszczają odpowiednie reklamy naszych produktów i usług, a także dla naszych dostawców i naszych partnerów handlowych. Na przykład możesz zobaczyć ogłoszenie o naszych produktach i usługach, gdy korzystasz z określonej witryny społecznościowej lub oglądasz telewizję internetową.
  1.        W jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe innym podmiotom

  Możemy udostępniać dane osobowe innym organizacjom w następujących okolicznościach:

  •         gdy prawo lub organ publiczny twierdzi, że musimy udostępnić dane osobowe;
  •         gdy musimy udostępnić dane osobowe w celu ustalenia, wykonania lub obrony naszych praw (w tym przekazywania danych osobowych innym osobom w celu zapobiegania oszustwom i zmniejszania ryzyka kredytowego);
  •         do organizacji, której sprzedajemy lub przenosimy (lub przystępujemy do negocjacji w celu sprzedaży lub przeniesienia) któregokolwiek z naszych praw lub obowiązków wynikających z jakiejkolwiek umowy, którą możemy mieć z Tobą zawartą. Jeśli przeniesienie lub sprzedaż się powiedzie, podmiot otrzymujący Twoje dane osobowe może wykorzystywać twoje dane osobowe w taki sam sposób jak my;
  •         do wszelkich następców prawnych związanych z naszą działalnością.
  1.        W jaki sposób chronimy Twoje dane osobowe

  Wiemy, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i zarządzanie danymi osobowymi. Ta sekcja przedstawia wybrane

  z wprowadzonych przez nas środków. Aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych używamy zabezpieczeń komputerowych, takich jak:

  •         ograniczenie dostępu jedynie dla pracowników, którzy potrzebują go do wykonywania swoich obowiązków służbowych;
  •         egzekwujemy fizyczne, elektroniczne i proceduralne zabezpieczenia związane z gromadzeniem, przechowywaniem i ujawnianiem danych osobowych;
  •         fizyczne kontrole dostępu do naszych budynków i plików;
  •         zapory sieciowe i szyfrowanie danych podczas przesyłu za pomocą protokołu Secure Sockets Layer (SSL).

  Jednak mimo podjęcia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu ochrony danych osobowych, nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa jakichkolwiek danych osobowych przesyłanych przez Internet do nas.

  Dane osobowe, które od Państwa zbieramy, mogą być przekazywane i przechowywane w miejscu docelowym poza Europejskim Obszarem Gospodarczym („EOG”). Mogą być również przetwarzane przez firmy działające poza EOG, które pracują dla nas lub dla jednego z naszych dostawców usług. Jeśli to zrobimy, zapewniamy poszanowanie Twoich praw prywatności zgodnie z niniejszymi Zasadami. Najczęstszym sposobem, w jaki to robimy, jest wprowadzenie konkretnego rodzaju umowy (więcej informacji nt. temat można znaleźć tutaj:https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/data-transfers-outside-eu_en) lub poprzez zatwierdzony program, taki jak Tarcza Prywatności: https://www.privacyshield.gov/welcome.

  1.        Jak długo przetwarzamy dane osobowe

  Nie będziemy przechowywać Twoich danych osobowych dłużej niż potrzebujemy, co jest uzależnione od kilku czynników:

  1. a)        (Przede wszystkim) powodu dla którego je zgromadziliśmy;
  2. b)       Jak dawno temu zostały zebrane;
  3. c)        Czy istnieje podstawa prawna / regulacyjna, abyśmy je zachowali;
  4. d)       Czy ich potrzebujemy, aby chronić Twojego lub naszego interesu.
  5. Możliwość wyboru, w kwestii otrzymywania komunikatów marketingowych i udziału w badaniach rynkowych

  Będziemy przesyłać Ci odpowiednie oferty i informacje o naszych produktach i usługach na wiele sposobów, w tym pocztą elektroniczną, ale tylko wtedy, gdy wcześniej wyraziłeś zgodę na otrzymywanie tych informacji marketingowych.

  W momencie rejestracji w naszym Serwisie zapytamy Cię, czy chcesz otrzymywać komunikację marketingową. W dowolnym czasie będziesz mieć możliwość zmiany swojego wyboru preferencji marketingowych za pośrednictwem panelu ustawień

  w ramach swojego konta użytkownika, przez telefon ( +48 574-171-199 ) lub na piśmie kontakt@internetpro.pl

  Chcielibyśmy również poznać Państwa opinie, które pomogą nam ulepszyć nasze Usługi, dlatego może się zdarzyć, że skontaktujemy się z Państwem w celu przeprowadzenia badań rynkowych. Zawsze będziesz miał wybór, czy wziąć udział

  w naszych badaniach rynku czy też z nich zrezygnować.

  1. Jak wykorzystujemy pliki cookies

  Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne – w szczególności pliki tekstowe – są umieszczane przez nasz Serwis podczas każdej wizyty w urządzeniu końcowym Użytkownika, co pozwala naszym witrynom internetowym zapamiętać komputer Użytkownika lub urządzenie oraz służy realizacji kilku celów. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Fundacja. Serwer Serwisu automatycznie rejestruje informacje przesyłane przez przeglądarkę Użytkownika w czasie wyświetlania witryny. Dzienniki serwera mogą zawierać informacje takie jak żądanie sieciowe, adres IP, typ i język przeglądarki, data i godzina przesłania żądania. Te informacje pozwalają podnosić jakość naszych Usług dzięki identyfikowaniu i przechowywaniu preferencji Użytkownika oraz śledzeniu trendów, takich jak na przykład sposoby w jakich przeszukiwane są nasze Serwisy.

  Na naszych Serwisach wykorzystywane są następujące rodzaje plików cookies:

  DZIAŁANIE CHARAKTERYSTYKA TYP
  Zapewnienie wydajności §   kompatybilność (np. identyfikacja typu przeglądarki);§   optymalizację (np. pomiar czasu ładowania zawartości Serwisu); Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
  Zwiększenie bezpieczeństwa §   sprawdzenie czy urządzenie użytkownika jest bezpiecznie zalogowane przez cały czas trwania jego wizyty w Serwisie; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
  Zapamiętanie preferencji §   ulepszenie działania Serwisu np. poprzez spersonalizowane treści, powitanie lub zapamiętanie wybranego języka; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
  Analiza sposobu korzystaniaz Serwisu §   zbieranie statystyk dotyczących m.in. ogólnej liczby wizyt odsłon oraz odwołań do Serwisu; Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
  Informacje zwrotne od Użytkowników Serwisu §   nie wyświetlanie powiadomień o charakterze jednorazowym po przejściu Użytkownika do kolejnej podstrony Serwisu;§   nie wyświetlanie powiadomień cyklicznych przez zdefiniowany okres; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwaneStałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
  Wtyczki / widgety §   dzielenie się treściami Serwisu na platformach społecznościowych;§   odnotowywanie interakcji użytkowników w Serwisie (np. za pomocą licznika liczby udostępnień); Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
  Dostarczanie właściwych treści marketingowych(w szczególności reklamy online) §   dostarczanie reklam internetowych, które naszym zdaniem są dla Ciebie najbardziej istotne na naszych Serwisach i stronach internetowych innych podmiotów; Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
  Pomiar skuteczności naszej komunikacji marketingowej(w tym reklamy online) §   mierzenie skuteczności naszych internetowych kampanii reklamowych oraz tych wysyłanych za pośrednictwem e-mail;§   kontrolowanie liczby wyświetleń reklamy. Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu

  Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu wykorzystywane mogą być również przez strony trzecie w celu zaoferowania użytkownikom dodatkowych funkcjonalności. Korzystanie z powyższych narzędzi lub widgetów może powodować gromadzenie plików cookies na urządzeniach użytkowników w celu ułatwienia korzystania z tych serwisów i zapewnienia, że interakcja użytkowników jest wyświetlana poprawnie w naszych Serwisach.

  1. Twój wybór w zakresie plików cookies

  Pomimo, że większość przeglądarek internetowych automatycznie zezwala na umieszczanie na komputerze plików cookies, Użytkownik może zabronić odbierania plików cookies, przez co pozostanie anonimowy. W takim przypadku należy pamiętać, że nie wyrażając zgody na umieszczanie plików cookies, użytkownik nie będzie mógł w pełni korzystać ze wszystkich funkcji Serwisu. W celu skonfigurowania opcji swojego urządzenia w zakresie wyrażenia zgody na zapisywanie plików cookies oraz określenia zakresu zapisywanych cookies, Użytkownik może dokonać zmian ustawień wykorzystywanej przeglądarki internetowej (w większości przypadków taka opcja znajduje się w Narzędziach lub menu Preferencje przeglądarki).

  Informujemy, iż niedokonanie przez Użytkownika zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone

  w urządzeniu końcowym Użytkownika. W takim przypadku nasze Serwisy mogą przechowywać informacje w urządzeniu końcowym Użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

  Informacje na temat zarządzania plikami cookies w poszczególnych przeglądarkach można znaleźć na stronach dedykowanych poszczególnym przeglądarkom:

  Dodatkowe informacje o zarządzaniu plikami cookies znajdują się na takich stronach jak np.http://allaboutcookies.org

  1. Prawo dostępu do danych

  Masz prawo do wglądu w swoje dane osobowe, które przechowujemy.

  1. Pozostałe prawa osób, których dane są przetwarzane

  W odniesieniu do Twoich danych osobowych masz również:

  14.1.  Prawo do poprawienia danych

  Jeśli uważasz, że posiadamy niedokładne lub brakujące informacje na Twój temat, daj nam znać, a my to poprawimy.

  14.2.  Prawo do sprzeciwu

  Sprzeciw ogólny – rozpatrzymy sprzeciw wobec wykorzystania przez nas Twoich danych osobowych. Jeśli Twoje prawa przeważają nad naszymi interesami w korzystaniu z Twoich danych osobowych, wtedy na Twoją prośbę albo ograniczymy ich przetwarzanie (patrz sekcja 14.3 poniżej) albo usuniemy je (patrz sekcja 14.4 poniżej).

  Sprzeciw wobec marketingu bezpośredniego – w przypadku wniesienia takiego sprzeciwu przestaniemy wykorzystywać Twoje dane osobowe w celach marketingu bezpośredniego. W wyniku sprzeciwu wobec marketingu bezpośredniego oraz w przypadku gdy nie będziemy mieli żadnych innych podstaw prawnych do ich wykorzystania, przetwarzanie Twoich danych osobowych zostanie wstrzymane w ciągu 30 dni.

  14.3.  Prawo do ograniczenia przetwarzania danych

  Istnieje kilka sytuacji, w których można ograniczyć korzystanie z danych osobowych, w tym (ale nie tylko):

  •         złożyłeś ogólny sprzeciw (wymieniony w punkcie 14.2 powyżej);
  •         kwestionujesz dokładność danych osobowych, które przechowujemy;
  •         wykorzystaliśmy Twoje dane osobowe bezprawnie, ale nie chcesz, abyśmy je usunęli.

  14.4.  Prawo do usunięcia danych

  Istnieje kilka sytuacji, w których możesz zlecić nam usunięcie Twoich danych osobowych, w tym (ale nie tylko):

  •         nie musimy już przechowywać Twoich danych osobowych;
  •         z powodzeniem złożyłeś sprzeciw ogólny (wymieniony w punkcie 14.2 powyżej);
  •         wycofaliście Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas Państwa danych osobowych (i nie mamy żadnych innych powodów, aby z nich korzystać);
  •         bezprawnie przetworzyliśmy Twoje dane osobowe.

  14.5.  Prawo do przenoszenia danych

  Jeśli chcesz otrzymać kopię danych osobowych, które posiadamy o Tobie, skontaktuj się z nami za pośrednictwem adresu: kontakt@internetpro.pl.

  14.6.  Prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego

  Chcielibyśmy móc rozwiązać wszelkie Państwa wnioski i uwagi, jednakże mają Państwo również prawo złożyć skargę bezpośrednio lokalnemu organowi nadzorczemu jeśli uważacie, że przetwarzamy dane osobowe niezgodnie z prawem.

  14.7.  Więcej informacji na temat twoich praw do ochrony danych

  Strona internetowa Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) dotycząca ochrony danych zawiera więcej szczegółowych informacji na temat wspomnianych wyżej Państwa praw do ochrony danych osobowych. Jeśli chcesz bardziej szczegółowo porozmawiać z nami na temat tych praw, skorzystaj z sekcji poniżej w której informujemy „jak się z nami skontaktować”.

  1. Jak się z nami skontaktować

  Jeśli masz pytania dotyczące sposobu gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania danych osobowych, skontaktuj się z nami:

  • Telefon:  +48 698196501
  • E-mail:   Kontakt@internetpro.pl
  • Internet pro spółka z o.o.Ul. Święty Marcin, nr 29, lok. 8, 61-806 Poznań Regon: 387309460, Nip: 7831825741

  Z Inspektorem Danych Osobowych Fundacji możesz się również skontaktować za pośrednictwem adresu e-mail:  Kontakt@internetpro.pl

  Polityka została ostatnio zaktualizowana: 24 Maj 2020 r.

  Save settings
  Cookies settings