Pranajama

Pranajama to praktyka regulacji oddechu. W sanskrycie „prana” oznacza energię życiową, a „yama” oznacza kontrolę. Praktyka pranajamy obejmuje ćwiczenia i wzorce oddechowe. Celowo wdychasz, wydychasz i wstrzymujesz oddech w określonej kolejności.

Technika oddychania 4-7-8

Technika oddychania 4-7-8 to oddech relaksujący, który wykonuje się w określonej proporcji. Wdech na 4 sekundy, wstrzymanie oddechu na 7 sekund i wydech na 8 sekund. Oddychanie 4-7-8 jest zalecane kiedy odczuwamy niepokój lub przy problemach ze snem. Ten wzorzec pranajamy został spopularyzowany przez Andrew Weila, który twierdził, że dzięki tej technice zaśniemy w minutę po położeniu się.

Technika oddychania pudełkowego

Oddychanie pudełkowe polega na oddychaniu 1:1:1:1. 4 sekundy wdech, 4 sekundy zatrzymanie, 4 sekundy wydech, 4 sekundy zatrzymanie i powtarzamy cykl. Oddychaj do brzucha, wypełnij powietrzem całe ciało. Zwróć uwagę na postawę i otwartą klatkę piersiową.

W jodze pranajama jest używana przy wykonywaniu asan i w medytacji. Pranajama to starożytna praktyka kontrolowania oddechu. Kontrolujesz czas trwania i częstotliwość każdego oddechu. Z pełną świadomością zamieniasz oddech w terapeutyczną ścieżkę do uzdrowienia.

Celem pranajamy jest połączenie ciała i umysłu. Pranajama obejmuje różne techniki oddychania. Powyżej znajdziecie dedykowane animacje do praktyki oddechu, których będzie przybywać. Te ćwiczenia oddechowe można wykonywać na wiele sposobów. Można włączyć je do praktyki czy ćwiczyć nawet w samochodzie stojąc na światłach.

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami!
Kontakt