Surya Namaskar to nazwa określonej sekwencji dwunastu asan jogi, znanej również jako Powitanie Słońca. Jest to jedna z najbardziej znanych praktyk jogi. Termin pochodzi od dwóch korzeni sanskrytu; surya co oznacza „słońce”, a namaskar oznacza „pozdrowienia”.

Tradycyjnie praktyka Surya Namaskar (Powitania słońca) była używana jako sposób na okazanie szacunku słońcu. W kulturze indyjskiej, z której wywodzi się ta praktyka słońce uważane jest za źródło wszelkiego życia i dlatego ma ogromne znaczenie.

Historia i pochodzenie powitań słońca Surya Namaskar

W hinduizmie Surya jest Bogiem słońca rozumianym jako stwórca wszechświata, a w tradycji wedyjskiej słońce jest symbolem świadomości i boskości. Surya Namaskar jest uważana za jedną z najważniejszych praktyk jogi.

Surya Namaskar jest również określany jako Powitanie Słońca uważana za poranną praktykę, mającą na celu okiełznanie prany śakti (energii życiowej), która jest najbardziej obfita o świcie. Sekwencja stymuluje wszystkie mięśnie, narządy, układy i czakry, a także kultywuje koncentrację i spokój umysłu.

Jest to energetyzujący sposób na połączenie się z wewnętrzną siłą, często jest używany jako rozgrzewka na początku dłuższej praktyki jogi.

Podczas gdy najstarsze zapisy Surya Namaskar pochodzą z „Yoga Makaranda” napisanej w 1934 roku przez T. Krishnamacharyę, praktyka ta ma swoje korzenie w starożytnych tradycjach Indii. Wielu badaczy wierzy, że Surya Namaskar może być nawet starsza, niż te zapisy sugerują, ponieważ jest ściśle związana z tradycjami jogi, które są przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie.

Chociaż istnieje wiele różnych form i wariacji Surya Namaskar, zasada pokłonu dla słońca jest wspólna dla wszystkich. Ta uniwersalność sprawia, że Surya Namaskar jest integralną częścią praktyk jogi na całym świecie.

Surya Namaskar

Z jakich asan składa się powitanie słońca Surya Namaskar?

Dwanaście asan, z których składa się klasyczne powitanie słońca (Surya Namaskar)  to:

Pozycja Pranamasana – pozycja modlitwy 

Stań prosto dotykając się obiema stopami na początku maty. Teraz złóż razem dłonie w pozycji modlitewnej przed klatką piersiową. Oddychaj normalnie i skup się na odczuwaniu słońca.

Pozycja Hasta Uttanasana – pozycja z rękami uniesionymi do góry

Wykonując głęboki wdech unieś obie ręce nad głowę i przechyl delikatnie do tyłu, wyginając plecy.  Nie zapomnij napiąć mięśni brzucha i pośladków. Umożliwia to głębsze wygięcie ciała w tył. Jednak wykonuj pozycje na tyle ile możesz, nie rób nic na siłę. 

Pozycja Padahastasana  – skłon do przodu

Z głębokim wydechem pochyl się do przodu połóż dłonie równolegle po obu stronach stóp, a następnie spróbuj dotknąć kolana czołem jeśli nie możesz tego zrobić ugnij delikatnie nogi w kolanach. Wykonaj pozycję na tyle ile umożliwia Twoje ciało. 

Pozycja Ashwa Sanchalanasana – pozycja jeźdźca 

Podczas wdechu wyciągnij prawą nogę jak najdalej do tyłu, a lewa noga zgięta w kolanie pozostaje z przodu (kolano nie powinno wychodzić przed kostkę), dłonie położone na macie, tułów prosty, klatka piersiowa „otwarta. Jeżeli dasz radę spójrz do góry, na sufit. 

Pozycja Parvatasana – pozycja góry 

Z głębokim wydechem odsuń lewą stopę do tyłu, podnieś biodra i pośladki do góry, a następnie opuść głowę między ramiona – wejdź w psa z głową w dół.

Pozycja Ashtanga Namaskar – powitanie ośmioma częściami ciała

Zatrzymaj oddech i podczas wydechu oprzyj kolana, klatkę piersiową i podbródek o ziemię oraz unieś pośladki i brzuch do góry. 8 punktów styku z matą: stopy, kolana, klatka piersiowa, dłonie i broda.

Pozycja Bhujangasana – pozycja kobry

Opuść miednicę na podłogę, a następnie wykonując głęboki wdech unieś głowę, klatkę piersiową i brzuch nad ziemię. Odchyl się do tyłu i spójrz w górę. Używając mięśni brzucha rozciągnij dolne plecy.

Pozycja Parvatasana

Oddychając głęboko ponownie unieś biodra i pośladki do góry, połóż pięty na ziemi i trzymaj głowę między ramionami – pies z głową w dół

Pozycja Ashwa Sanchalanasana (jeźdźca) 

Wykonując głęboki wdech przesuń prawą stopę do przodu między dłonie. Niech lewe kolano dotknie ziemi i wejdź w pozycje Low Lunge. Teraz delikatnie odchyl się do tyłu. Upewnij się, że nie używasz tej samej nogi co na początku sekwencji.

Pozycja Padahastasana

Robiąc głęboki wydech przenieś lewą stopę do przodu, pochyl się do przodu na tyle na ile to możliwe i dotknij kolana czołem. Możesz delikatnie ugiąć nogi w kolanach. 

Pozycja Hasta Uttanasana – pozycja uniesionych rąk

Wykonując głęboki wdech unieś tułów i wyciągnij ramiona nad głowę. Teraz pochyl się do tyłu ostrożnie odginając plecy.

Pozycja Pranamasana

Złóż dłonie w pozycji modlitewnej i oddychaj normalnie.

Animacja powitań słońca

Nie musisz uczyć się pozycji na pamięć wystarczy pobrać naszą animację. Dzięki temu możesz ćwiczyć gdzie tylko chcesz i kiedy tylko chcesz! 

Przeciwwskazania do wykonywania powitań słońca

Surya Namaskar nie powinny być praktykowane przy nadciśnieniu, dolegliwościach serca ani przez osoby, które przeszły udar. Powinni również ich unikać osoby, które cierpią na bóle przepuklinę, zapalenie okrężnicy i jaskrę. Nie wolno ich  wykonywać przy gorączce. 

Surya Namaskar – korzyści z praktyki powitań słońca

  • Każda z pozycji Surya Namaskary wzmacnia prane Shakti,  rozwija koncentrację i przywraca równowagę energii.
  • Odtruwa organizm, usuwając zanieczyszczenia i śluz z płuc oraz wypełniając je świeżym powietrzem co zwiększa zawartość tlenu we krwi i zapobiega dolegliwościom oddechowym.
  • Naprzemienne rozciąganie i ściskanie narządów jamy brzusznej tonizuje i wzmacnia narządy trawienne, wzmaga ogień trawienny oraz poprawia apetyt. 
  • Poprawia krążenie krwi, co pomaga w odżywianiu tkanek i oczyszczaniu organizmu.
  • Aktywuje układ limfatyczny, który pomaga przeciwdziałać infekcjom.
  • Wzmacnia i poprawia elastyczność mięśni, kości, stawów oraz pomaga w łagodzeniu bólu i sztywności.
  • Harmonizuje pracę gruczołów dokrewnych, dzięki czemu pomaga utrzymać równowagę fizjologiczną organizmu.

Surya Namaskara zapewnia dobre zdrowie. Jest to potężna praktyka, która przywraca równowagę w fizycznych, umysłowych, emocjonalnych i duchowych aspektach naszego życia.

Ponadto Surya Namaskar zapewnia wiele ogólnych korzyści zdrowotnych, takich jak:

  • Pobudzenie układu nerwowego
  • Poprawa siły i elastyczności mięśni i ścięgien
  • Poprawa funkcji poznawczych
  • Łagodzenie stresu i zmęczenia
  • Regulacja hormonalna
Powitanie słońca

 Jak często praktykować powitania słońca? 

Dla uzyskania maksymalnych korzyści sekwencję należy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Kobiety w ciąży mogą wymagać modyfikacji niektórych pozycji i przed rozpoczęciem ćwiczeń powinny skonsultować się z doświadczonym nauczycielem prenatalnym.

Tradycyjnie Powitanie Słońca najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu twarzą w stronę wschodu – miejsca wschodzącego słońca, symbolu przebudzenia i świadomości. Wystarczy 10 do 12 powtórzeń na początku każdej praktyki. Można też zastosować intensywne 10-minutowe powitanie słońca i pięć minut w  Savasanie ( pozycja trupa ).

Rozpocznij od trzech do pięciu rund, stopniowo zwiększając do 10 lub 15. Jeśli wydaje się to dużo to przypomnę, że tradycyjna liczba powtórzeń wynosi 108.

 

Dlaczego 108 powitań słońca? 

Praktyka 108 powitań słońca w tradycji jogi wykonywana jest w celu celebracji ważnego wydarzenia w życiu. Początek nowego roku jest świetną okazją do spróbowania tej formy praktyki 🙏

Liczba ta ma bardzo symboliczne znaczenie i możemy znaleźć wiele różnych wyjaśnień. Kiedy dodamy 1+0+8 = 9. Dziewiątka symbolizuje miłość, wieczność i przebudzenie ❤️‍🔥

108 powitań słońca dzielimy zazwyczaj na 9 serii po 12 powtórzeń. Liczba 12 symbolizuje 12 znaków zodiaku, 12 miesięcy w roku i 12 asan, które tworzą sekwencję.

Mala (sznur koralików ułatwiający liczenie mantr, wykorzystywany w medytacji i pranajamach) posiada 108 koralików.

W Ajurwedzie mówi się o 108 świętych punktach na ciele.

W sanskrycie znajdziemy 54 litery z czego każda z nich ma swoją damską i męską stronę, co razem daje nam liczbę 108.

Liczba 108 jest symbolem całości, 1 symbolizuje Boga, 0 – kompletność a  8 – nieskończoność.

Dlaczego początek Nowego Roku jest idealnym czasem na spróbowanie 108 powitań słońca?

🔸️ Powitania słońca same w sobie działają na nas rozgrzewająco oraz pobudzają pranę (energię życiową) – wyzwala to ruch energii w naszym ciele oraz ułatwia odblokowanie i uwolnienie naszych emocji

🔸️ Wytrwanie w tej wymagającej praktyce 108 powitań słońca wymaga dużo siły wewnętrznej, motywacji oraz skupienia (szczególnie przy jednoczesnym liczeniu) – dzięki temu możemy skierować naszą uwagę do wnętrza, ograniczamy bodźce zewnętrzne i pozwalamy naszemu umysłowi na odpoczynek od natarczywych myśli dnia codziennego

🔸️ W czasie praktyki mogą pojawić się myśli “po co ja to robię” – jeśli będziesz płynąć dalej, odnajdziesz stan spokoju, a nawet poczucie przepływu. Poddasz się temu procesowi, zaakceptujesz to, jakie emocje pojawiają się w trakcie, a następnie odpuścisz. Kiedy skończysz, poczujesz lekkość i odnajdziesz sens w tym starożytnym rytuale.

Można doszukać się wielu znaczeń i obecności liczby 108 w naszym życiu. 

 

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x