Założę się, że każda z Was kiedyś chociaż raz usłyszała pojęcie “Czakry”. Mogłoby to być coś w stylu ”chyba masz zablokowaną czakrę trzeciego oka” w kontekście braku intuicji lub w innym tego słowa znaczeniu. Co to są więc te czakry skoro można je mieć zablokowane, niezrównoważone lub w harmonii? To nic innego jak centra energetyczne położone w ciele odpowiadające za przepływ energii życiowej (prany) nasze samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną, zdrowie i nasz potencjał.

Jak dzielimy czakry?

Możemy wyróżnić 7 głównych czakr, czakra  w sanskrycie oznacza “koło”, centra energetyczne w ciele. Różne źródła podają różne liczby jeśli chodzi o “dodatkowe” czakry w naszym ciele, ale praktyczne wszystkie skupiania się na tych głównych siedmiu: 

 • muladhara (korzeń/ podstawa), 
 • svadisthana (sakralna), 
 • manipura (splot słoneczny), 
 • anahata (serce), 
 • visuddha (gardło), 
 • ajna (trzecia oko) 
 • sahasrara (korona). 

Jak wyglądają czakry?

Można je wizualizować jako wirujące koła świetlistej energii w różnych kolorach. Mogą wirować szybko, ociężale lub znajdować się w harmonii. Możliwość swobodnego przepływu energii przez czakry wpływa na nas na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Możemy nauczyć się wyczuwać blokady, poszerzając świadomość naszej własnej energii, doznań fizycznych i stanów emocjonalnych.

W tym artykule omówimy sobie to jak stworzyć świadomość czakr, aby reagować na to co mówi nasze ciało. Możemy to zrobić poprzez zrozumienie funkcji poszczególnych czakr, a także poprzez medytacje, wizualizacje i praktyki jogi, które pomogą nam je zrównoważyć.

Za co odpowiadają poszczególne czakry?

Czakra może być zablokowana na przykład  jeśli doświadczasz trudności emocjonalnych lub problemów zdrowotnych. Każda czakra odpowiada za przypisane do niej obszary ciała i powiązane procesy emocjonalne.

jak wybrać kadzidło

Czakra muladhara lub korzenia 

Lokalizacja: znajduje się u podstawy kręgosłupa,

Żywioł: ziemia

Za co odpowiada: jest związana ze wszystkim, co materialne, fizyczne i namacalne, czyli z naszym ciałem i jego fizycznym zdrowiem, przetrwaniem, samoobroną, agresją, reprodukcją, naszym finansowym prosperowaniem, wszelkimi materialnymi zasobami i potrzebami.

jak wybrać kadzidło

Druga czakra, svadhisthana lub sakralna 

Lokalizacja: znajduje się między pępkiem, a genitaliami, na wysokości kości krzyżowej

Żywioł: woda

Za co odpowiada: jest związana z naszymi uczuciami i seksualnością. Czakra ta odpowiada za wszelkie płyny w ciele. Jej gruczołem dokrewnym są jajniki oraz jądra. Może wymagać zrównoważenia jeśli doświadczasz trudności twórczych, emocjonalnych lub seksualnych. To w tym miejscu właśnie się znajduje się centrum relacji z matką oraz nasze „wewnętrzne dziecko”.

jak wybrać kadzidło

Manipura lub czakra splotu słonecznego 

Lokalizacja: znajduje się pomiędzy pępkiem a mostkiem,

Żywioł: ogień, a gruczołem dokrewnym trzustka. 

Za co odpowiada: rządzi naszym poczuciem osobistej mocy, ale również podejmowaniem decyzji i działaniem. Dzięki niej możemy przekazywać nasz potencjał światu.

jak wybrać kadzidło

Czakra serca nazywa się anahata 

Lokalizacja: umiejscowiona jest w klatce piersiowej, właśnie na wysokości serca (ale nie tam, gdzie serce fizyczne, lecz w samym centrum klatki piersiowej).

Żywioł: powietrze, organem dokrewnym jest grasica. 

Za co odpowiada: umożliwia nam odczuwanie wyższych uczuć: bezwarunkowej miłości, wdzięczności, współczucia i empatii. Umożliwia wspieranie innych i wybaczanie. To tu żyjemy, działamy i komunikujemy się z poziomu serca.

jak wybrać kadzidło

Visuddha lub czakra gardła 

Lokalizacja: gardło, jama ustna, uszy oraz nos.

Żywioł: powietrze, dźwięk i zmysł słuchu, organem jest tarczyca. 

Za co odpowiada: To miejsce naszej prawdziwej ekspresji, naszej prawdy, naszego „ja” i tego jak je prezentujemy światu , ale również słuchania siebie i podejmowania zgodnych ze sobą wyborów. To miejsce naszego wewnętrznego (i zewnętrznego) głosu. 

jak wybrać kadzidło

Czakra trzeciego oka ajna 

Lokalizacja: usytuowana jest nad linią brwi,

Żywioł: eter, a narząd dokrewny to przysadka mózgowa, łączona również z nerwami w obrębie mózgu, oczu i czaszki.  

Za co odpowiada: jest uważana za dom naszego trzeciego oka i jest związana z naszym zmysłem intuicji. Odpowiada za umiejętność koncentracji i skupienia uwagi, uważność, rozwiniętą wyobraźnię, kontakt z naszą podświadomością i osiąganie stanów wyższej świadomości.

jak wybrać kadzidło

Czakra korony 

Lokalizacja: zlokalizowana jest u szczytu głowy,

Żywioł: eter, gruczoł dokrewnym szyszynka.

Za co odpowiada:  reprezentuje nasz nieograniczony potencjał, jedność z Wszechświatem, wewnętrzną mądrość i sens życia. Łączy nas z ze Źródłem życia/Bogiem/Wszechświatem.

Jak objawia się zablokowanie czakr?

Może być wiele różnych powodów, przez które czakry mogą zostać zablokowane. Poza ekstremalnymi rzeczami jak traumy, wypadki to najprostszym przykładem są emocje, które mogą wpływać na równowagę energetyczną, zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie „odpuścić lub uwolnić danej emocji”. Ważne jest, aby ich nie tłumić, ponieważ utrzymujący stan zaburzenia energetycznego może tworzyć blokady i nieść za sobą inne skutki.

Doświadczanie zbyt dużego stresu, fizycznego lub psychicznego, może również prowadzić do utraty równowagi czakr. I chociaż każda czakra ma swoje własne, odrębne cechy działają one jak powiązany system, co oznacza, że ​​jeśli któraś z czakr nie jest w równowadze, wpływa to na wszystkie pozostałe. Długotrwała nierównowaga może mieć wpływ na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie — ale na szczęście istnieją sposoby na odblokowanie czakr i przepływu prany.

 • Czakra podstawy: może objawiać się lękiem i zaburzeniami odżywiania  lub dolegliwościami fizycznymi w dolnej części ciała.
 • Czakra sakralna: Może objawiać się zaburzeniami związanymi z uzależnieniem, kreatywnością, relacjami, intymnością lub problemami z płodnością lub narządami płciowymi.
 • Czakra splotu słonecznego: objawia się brakiem siły woli, odwagi lub poczucia własnej skuteczności. Może również objawiać się bólami w środkowej części kręgosłupa czy problemami trawiennymi.

 • Czakra serca: może być zablokowana gdy czujemy lęk, żal, gorycz, brakuje nam empatii, współczucia, przejawiamy zazdrość i zaborczość. Nawet fizyczne choroby serca są prawdopodobnie związane właśnie z zablokowaną czakrą serca.

 • Czakra gardła: może być zablokowana jeśli odczuwamy duże poczucie winy lub niemożność wypowiedzenia się gdy zachodzi taka potrzeba. Może objawiać się zapaleniem krtani lub innymi problemami zdrowotnymi związanymi z tarczycą (Hashimoto), gardłem i zatokami.

 • Czakra trzeciego oka: może być zablokowana jeśli czujemy, że brakuje nam intuicji, nie jesteśmy w stanie usłyszeć naszego wewnętrznego głosu i jego wskazówek nie zauważamy znaków oraz lekcji.

 

 • Czakra koronny:  jeśli czujemy się odłączeni od naszej duchowej esencji, ta czakra może wymagać zrównoważenia. Może fizycznie objawiać się bólami głowy, depresją, chorobami psychicznymi lub problemami ze snem.
czakry

Równoważenie każdej czakry

Równoważenie czakr może odbywać się na wiele sposobów: medytację, afirmacje, terapię kolorami, powtarzanie mantr czy praktykę asan (joga czakralna). 

Terapia kolorami może obejmować spożywanie jedzenia w określonym kolorze, noszenie kolorowych ubrań, pracę z kamieniami, kryształami lub światłem, ale także wizualizację danego koloru w medytacji. Każda czakra ma swój kolor i mantrę. Wibracja i częstotliwość dźwięku stymuluje odpowiednie czakry. Dla każdej czakry możemy również stworzyć afirmacje, która pozwoli nam uwolnić wszelkie pojawiające się blokady. Na przykład, jeśli czujesz się niespokojna, możesz powtórzyć afirmację: „Jestem bezpieczna i uziemiona”.

 • Równoważenie czakry podstawy muladhara może obejmować terapię kolorem czerwonym, pracę z kamieniami takimi jak jaspis czy granat i intonowanie mantry „lam”.

 „Jestem bezpieczna. Jestem ugruntowana. Zawsze jestem chroniona”.

 • Równoważenie czakry sakralnej svadisthany może obejmować terapię kolorem pomarańczowymi i intonowanie mantry „wam”. 

„Jest mi dobrze i przyjemnie, tworzę to czego pragnę najbardziej na świecie pragnę”.

 • Równoważenie czakry splotu słonecznego manipura kojarzy się z kolorem żółtym i ma dźwięk mantry „ram”. Spędzanie dużej ilości czasu na słońcu może również stymulować tę czakrę. 

„Jestem pewna siebie, godna i zdolna do manifestowania tego, czego chcę w swoim życiu”.

 • Równoważenie czakry serca Anahata kojarzy się z kolorem zielonym i ma dźwięk „yam”. Medytacje, które skupiają się na otwarciu naszych serc na dawanie i otrzymywanie bezwarunkowej miłości, są świetnymi narzędziami do równoważenia tej czakry. 

„Daję i otrzymuję bezwarunkowo miłość ”.

 • Równoważenie czakry gardła Visuddha kojarzy się z kolorem niebieskim i ma mantrę „ham”. Intonowanie, śpiewanie i inne ekspresje wokalne (nie tylko podanej mantry) są skutecznymi sposobami przywrócenia równowagi tej czakrze. 

„Mówię swoją prawdę z lekkością i zaufaniem”.

 • Równoważenie czakry trzeciego oka Ajna kojarzy się z kolorem indygo i jej dźwięk to wszystkim znane „om”. Ta czakra również dobrze reaguje na pranajamę, która pobudza intuicyjną energię. 

„Ufam swojej intuicji i akceptuję, że mam  niezawodny szósty zmysł”.

 • Równoważenie czakry korony Sahasrara lub czakra korony jest związana z kolorem fioletowym i dźwiękiem „aum”. Może zostać zrównoważony dzięki regularnej medytacji i połączeniu z naszą duchową esencją. Regularna medytacja i równoważenie innych czakr również pozwoli na przepływ energii do korony.

 „Jestem jednością z Boskością i otrzymuję jasne i zrozumiałe przewodnictwo od Wszechświata”.

Pamiętaj im więcej eksplorujesz tym więcej znajdujesz! Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię tematem czakr, bo przed nami cykl o czakrach i ich uzdrowieniu. W kolejnych artykułach powiemy sobie więcej o tym jak pracować z poszczególnymi czakrami, jak zachowują się kiedy są w równowadze, a jaki kiedy są nadaktywne. 

Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie koniecznie obserwuj nas na instagramie lub zapisz się do newslettera! 

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor