Palo santo (Bursera graveolens) = święte drzewo to drzewo pochodzące z Peru, Ekwadoru i innych krajów Ameryki Południowej. Rośnie w suchych lasach tropikalnych i wytwarza intensywnie pachnącą żywicę. W języku hiszpańskim palo santo oznacza „święte drewno”.

Od tysięcy lat drewno, żywica i olej były używane w celach leczniczych. Szamani i uzdrowiciele często znani jako Curanderos tradycyjnie używali palo santo do oczyszczania powietrza, odganiania złych duchów i oczyszczania z negatywnej energii. Było również stosowane do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy, depresji, bólu emocjonalnego i innych dolegliwości. 

Co ciekawe wszystkie te korzyści  pojawiają się tylko wtedy gdy drzewo palo santo umiera samodzielnie w sposób naturalny. Czytałam również, że powinno leżeć od 5 do 8 lat, bo ten czas daje olejom krążącym w drewnie wystarczająco dużo czasu, aby dojrzeć.

Dlaczego warto palić Palo Santo?

 1. Usuwa negatywną energię i przyciąga pozytywną

Wysoka zawartość żywicy w drewnie podczas spalania nabiera właściwości oczyszczających, dlatego tradycyjnie używano go do usuwania negatywnej energii i oczyszczania przestrzeni, ludzi czy przedmiotów.

 1. Ma relaksujący zapach

Palo santo posiada przyjemny, uziemiający aromat, który stymuluje reakcję relaksacyjną, przygotowując tym samym umysł do medytacji lub twórczego skupienia.

 1. Może pomóc złagodzić stres i ból

Palo santo tradycyjnie było używane jako lekarstwo na dolegliwości takie jak przeziębienie, bóle głowy i stres. Chociaż badania kliniczne nad leczniczym działaniem Palo Santo są ograniczone jest ono bogate zarówno w przeciwutleniacze  – limonen i terpen, które został szeroko zbadane i mają właściwości przeciwzapalne.

Palo Santo

W jakie formie można dostać Palo Santo?

Palo Santo jest dostępne w różnych formach. Możesz je znaleźć jako: 

 • Drewienko w postaci patyczków różnej grubości czy wiórów.
 • Żywica –  Palo santo posiada bardzo aromatyczną żywicę.
 • Olej z Palo Santo może być pozyskiwany z drewna lub owoców.

Jednak warto trochę poszukać w internecie i nie iść w najtańsze, bo wielu sprzedawców oferuje syntetyczny substytut Palo Santo. Raz po zakupie na allegro miałam od oparów straszny ból głowy, a nigdy wcześniej tak nie było. 

Zastosowania olejku Palo Santo

Olejek Palo Santo jest zwykle wdychany podczas aromaterapii. Ta forma jest często używana podczas jogi, medytacji czy masażu. Olejek można nakładać na skórę w celach zwalczenia bólu.

Zastosowania drewienka Palo Santo

Drewno pali się jako kadzidło. Podczas spalania uwalnia aromatyczny dym.

Zastosowania żywicy Palo Santo

Żywica jest używana do aromaterapii i także jako kadzidło. Umieszcza się ją na rozgrzanym węgielku dzięki czemu uwalnia się aromat żywicy.

Palo Santo

Jak używać Palo Santo?

Palo Santo można używać do medytacji, oczyszczania przestrzeni i nie tylko.

 • Do medytacji: 

Użyj zapalniczki lub zapalonej świecy, aby odpalić koniec patyczka Palo Santo i pozwól mu palić się przez około 30 sekund następnie delikatnie go zdmuchnij. Tlący się koniec będzie przez kilka minut wydzielał biały dym, który przed ćwiczeniami możesz podłożyć w kadzielnicy. Ugruntowujący aromat może pomóc przygotować umysł i energię do medytacji.

 • Aby oczyścić swoją przestrzeń:

Zacznij od jasnego, prostego zamiaru/ intencji oczyszczenia negatywnej energii z przestrzeni i umysłu. Zapal patyczek jak powyżej i poruszaj się po pokoju rozprzestrzeniając dym. 

 • Dla korzyści terapeutycznych:

Olejek eteryczny Palo Santo może być stosowany do aromaterapii w celu zmniejszenia napięcia, poprawienia nastroju i uspokojenia układu nerwowego.

Latem Palo Santo wspaniale odstrasza owady szczególnie komary! Jak dla mnie same plusy, jednak spotkałam się z opiniami, że śmierdzi jak mokra wiewiórka. 

Czy są jakieś skutki uboczne palenia Palo Santo?

Palenie Palo Santo nie niesie za sobą żadnych poważnych skutków ubocznych.

Jednak zwróć uwagę jeśli:

 • To Twój pierwszy raz kiedy palisz Palo Santo. 
 • Masz problemy z płucami lub oddychaniem. 
 • W przypadku olejku wypróbuj na kawałku skóry nadgarstka i zobacz czy nie występuje reakcja alergiczna. 

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor