Na rynku mam szeroki asortyment jeśli chodzi o kadzidełka, ale jak wybrać kadzidło najlepsze dla Ciebie? To nie lada wyzwanie dlatego stworzyłam dla Ciebie ten artykuł. Dowiesz się nie tylko jak wybrać kadzidło dla siebie, ale także jakie mają rodzaje, właściwości, jak je palić i wiele więcej! 

Kadzidła to częsty dodatek do relaksacji i medytacji. Pomagają one w lepszym skupieniu się podczas ćwiczeń jogi. Wynika to z tego, że zapach ma bardzo duży wpływ na ciało i umysł. Są takie aromaty, które pomagają nam się uspokoić i wyciszyć, a inne z kolei pobudzają i mobilizują do działania. Warto więc to wykorzystać i znaleźć najlepszą mieszankę zapachową dla siebie, tak aby była dopasowana do Twoich potrzeb. Przede wszystkim palenie kadzidła w domu sprawia wiele przyjemności i pozwala na uzyskanie pozytywnego nastroju. Niektóre zapachy wywołują od razu uśmiech, a inne pomagają się zrelaksować. Są też takie zapachy, które łagodzą stres i poprawiają koncentrację. Aby je odnaleźć, należy samemu przetestować, jak wpływają na nas poszczególne zapachy kadzideł. 

Jak wybrać kadzidło naturalne?

To chyba najważniejszy aspekt przy kupnie kadzidełek. Jak wybrać kadzidło, które będzie naturalne? Kadzidła najczęściej mają dodatki olejków eterycznych, które nadają im przyjemny zapach podczas palenia. Z kolei naturalne kadzidła przede wszystkim mają zapach natury, dymu i na myśl przywodzą wyjście do lasu. Niektóre z nich mają naturalne nuty cytrynowe lub ziołowe. To ważne, aby pamiętać, że ich naturalny zapach bardzo często jest wyjątkowy i może przywodzić na myśl wiele obrazów związanych z naturą. Sztuczne kadzidła mogą drażnić w oczy, być duszące i intensywne. Mogą również powodować alergie!

Naturalne kadzidła są używane do różnych rytuałów. Zostały one stworzone z myślą o medytacji i jodze. Nie dodaje się do nich szkodliwych klejów, wypełniaczy, ani barwników, dzięki temu są przyjazne dla środowiska i człowieka. Oprócz przyjemnego zapachu kadzidła naturalne mają jeszcze właściwości antybakteryjne i uzdrawiające. Dzięki temu niektóre z nich pomagają w usunięciu presji oraz wyciszają przed snem. Kadzidła są wyjątkowym dodatkiem podczas pracy z własnymi emocjami. Dają możliwość na stworzenie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery, aby móc zajrzeć w głąb siebie. 

rytuał urodzinowy

Biała szałwia w pęczku

Biała szałwia to naturalne kadzidło. Najczęściej okadza się nim przestrzeń w celu usunięcia negatywnej energii. To wyjątkowe rozpoczęcie praktyki medytacyjnej, ale też naturalny odświeżacz powietrza. Zapach białej szałwii pomaga w relaksacji. Biała szałwia to zioło, które pochodzi z Ameryki Północnej i w tradycji Indian była uważana za święte zioło. Dym był elementem ceremonii oczyszczających ludzi i pomieszczenia. Dzisiaj też używa się jej w tym celu, a dodatkowo odkryto, że łagodzi ona napięcia i pomaga w zredukowaniu zmęczenia i niepokoju. 

Kadzidła w pęczkach bardzo często używa się do oczyszczania pomieszczeń, czasem wykorzystuje się je także podczas medytacji. Na tle innych kadzideł wyróżniają je walory zapachowe, które bardzo często wykorzystuje się także w celach leczniczych.  Palenie tego kadzidła w domu pozwoli na stworzenie wyjątkowego otoczenia, które sprzyja wyciszeniu organizmu. Białą szałwię bardzo często używają jogini na całym świecie.

Właśnie biała szałwia jest bazą naszych kadzideł w pęczkach. Ma ona wiele właściwości aromaterapeutycznych i zdrowotnych. Naturalne kadzidła i różne olejki eteryczne były już od wieków uważane za substancje, które nie tylko odpowiadają za piękny zapach w pomieszczeniu, ale też poprawiają samopoczucie. 

Białej szałwii przypisuje się jednak znacznie więcej właściwości. Bardzo często wykorzystuje się ją do oczyszczenia negatywnej i toksycznej energii w domu. Czasami zaleca się jej palenie, gdy ktoś przechodzi trudny okres w swoim życiu lub chce uleczyć swoje traumy. Oprócz dużego znaczenia duchowego, białej szałwi przypisuje się pozytywne właściwości, jeśli chodzi o oczyszczanie przedmiotów oraz pomieszczeń. Szczególnie ważne jest oczyszczenie nowych przedmiotów oraz używanych, które zmieniają swojego właściciela. 

Biała szałwia – pochodzenie

Roślina ta pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Nazywana jest także szałwią indiańską, czasami świętą lub ceremonialną. Głównie dlatego, że ma bardzo bogatą historię związaną z duchowymi wierzeniami. Rdzenni amerykanie bardzo długo używali jej w różnych rytuałach uzdrawiających i oczyszczających. W niektórych kulturach świata jest stosowana jako element praktyk plemiennych lub ceremonii.

Ogólne właściwości białej szałwi – kadzidła w pęczkach

Palenie białej szałwi zaleca się głównie w rytuałach oczyszczania. Szałwia ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz przeciwdrobnoustrojowe i dzięki temu faktycznie oczyszcza pomieszczenia, w których jest palona. Szałwia biała uwalnia też jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie (czyli m.in. alergeny kurzu i pleśni). Dlatego palenie białej szałwi może przynieść dużą pomoc osobom, które cierpią na astmę i wszelkie choroby układu oddechowego. Takie osoby powinny przebywać w pokojach, w których palona była szałwia, jednak nie powinny przebywać w pokoju, w którym odbywa się rytuał oczyszczania. Dym może szkodzić chorym. Biała szałwia to świetny odświeżacz powietrza ma wyjątkowych zapach, który kojarzy się wielu osobom z mistycznymi aromatami. Kadzidła w pęczkach z białej szałwi to nie tylko duchowe rytuały, ale też faktycznie oczyszczanie pomieszczeń oraz przedmiotów dzięki wyjątkowym właściwościom szałwii.

Jak palić kadzidła w pęczkach?

Do palenia kadzidła w pęczkach potrzebne jest naczynie odporne na wysokie temperatury. Najlepiej sprawdzi się duża muszla lub naczynie ceramiczne, gliniane albo szklane. Pęczek kadzidła podpal z jednej strony, po czym delikatnie go przygaś i ułóż na podstawce. Susz należy palić tylko kilka minut. Po tym czasie należy go zgasić. W całym pomieszczeniu powinien unosić się przyjemny zapach! 

Kadzidło w pęczkach można użyć kilka razy. Te kadzidła zawinięte są bawełnianym sznureczkiem, który daje pewność, że pęczek się nie rozpadnie. 

W sklepie Ene Due Design znajdziesz najwyższej jakości kadzidła wykonane tylko z naturalnych składników. 

Drewienka Palo Santo

Palo Santo to gatunek drzewa, który rośnie w Peru, Ekwadorze i innych krajach Ameryki Południowej. To drzewo pochodzi z tej samej rodziny co mirra lub kopal. Zapachem przypomina mieszankę cytrusów, mięty lub sosny. Delikatny aromat pomaga się wyciszyć i uspokoić. To drzewo wykorzystywane jest w aromaterapii i medytacji. A dodatkowo działa antyseptycznie i antyzapalnie. Odstrasza komary i inne insekty. 

Drewienka Palo Santo mają bardzo szerokie zastosowania. Głównie wykorzystuje się je, aby oczyścić umysł, zwiększyć przepływ energii ciała i są dużą pomocą podczas medytacji. Spalanie drewienka to nie tylko proces uwalniania pięknego aromatu, ale też pomaga usunąć złą energię, zapewnia ochronę energetyczną i poprawia samopoczucie. Wszelkie zapachy w naszym otoczeniu bardzo mocno wpływają na nasz umysł i ciało. 

Zapach Palo Santo pomaga uspokoić natłok myśli i wyciszyć się po ciężkim dniu. W  sklepie Ene Due Design znajdziesz Palo Santo z pewnego źródła. Palenie go w pomieszczeniu pozwoli na wypełnienie go charakterystycznym i intensywnym zapachem, który pomaga się wyciszyć.  Zapach, który wydziela drewienko Palo Santo działa uspokajająco i poprawia samopoczucie. Dodatkowo posiada ono liczne właściwości lecznicze. Skutecznie zwalcza infekcje wirusowe i grzybicze. Połączenie olejków eterycznych oraz aromatycznej żywicy w Palo Santo pomaga na poprawę samopoczucia podczas leczenia grypy, przeziębienia i migreny. Działa on antyseptycznie i przeciwzapalnie, dzięki temu właśnie bardzo dobrze zwalcza wszelkie infekcje grzybicze i wirusowe. W medycynie ludowej Amazonii od bardzo dawna jest wykorzystywany w przypadku bólu brzucha lub reumatyzmu. 

Drewienka Palo Santo – właściwości 

Palo Santo to drzewo pochodzące z Ameryki Południowej. Często można spotkać się z nazwą “Święte drzewo”, ponieważ od wieków pełni ważną funkcję w wielu tradycyjnych ceremoniach i rytualnych obrzędach. Drewienka Palo Santo polecane są zawsze wtedy, gdy czujesz się nieswojo w swoim domu. Aromatyczna żywica wydziela przyjemny i kojący zapach, który daje poczucie bezpieczeństwa. Można też używać go jako odświeżacz powietrza. Wydziela bardzo intensywny zapach i nawet bez podpalania jest wyczuwalny w pomieszczeniu. 

Jak należy palić drewienka Palo Santo?

Drewienko należy wyciągnąć z opakowania. Na początku należy go zapalić końcówkę drewienka na 30 sekund. Drewienko powinno trzymać się pod kątem ok 45 stopni i lekko w nie dmuchać. Po tym czasie należy zdmuchnąć płomień. Dzięki temu drewienko powinno zacząć się lekko dymić. Właśnie ten dym pomaga uwolnić się od negatywnej energii i wspomagać procesy uzdrowienia ducha i ciała. Okadzanie dymem pokoju pozwoli na wypełnienie pomieszczenia wyjątkowym i intensywnym zapachem. Drewienko można także pozostawić na specjalnej podstawce, aby dymiąca końcówka powoli wypełniała całe pomieszczenie zapachem. To kadzidło można użyć kilkukrotnie, nie trzeba spalać całego drewienka od razu. Spalane drewienko pomaga także skutecznie odstraszać insekty np. komary. Aromat tej rośliny może też zastąpić sztuczne odświeżacze powietrza. Wystarczy włożyć drewienka do materiałowej saszetki i umieścić w różnych miejscach w domu. Dzięki temu zapach będzie się unosił w każdym pomieszczeniu. 

Jak pozyskuje się drewienka Palo Santo?

Palo Santo należy do tej samej rodziny co mirra i kadzidłowiec. Jego drewno jest niezwykle twarde i zbite. Można też wykonać z niego specjalne naczynia do yerba mate – matero. Drzewa Palo Santo zostały objęte specjalną ochroną, ponieważ były bardzo mocno eksploatowane. W tym momencie jest zakaz wycinania rosnących drzew. Wszystkie drewienka pozyskuje się z drzew obumarłych lub z opadłych gałęzi. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wybierać miejsca, w których kupujemy drewienka Palo Santo, aby mieć pewność, że pochodzą one z legalnego źródła. 

Jak wybrać kadzidło stożkowe?

Zastanawiasz się, co mogłoby Ci pomóc osiągnąć jeszcze lepsze skupienie podczas medytacji? Kadzidła stożkowe! To właśnie one są świetnym dodatkiem do relaksacji i medytacji. Pomagają także podczas praktyki jogi osiągnąć szybciej odpowiedni stan skupienia. Zapach kadzidła stożkowego działa przyjemnie na nasz zmysł węchu i wpływa na samopoczucie. Niektóre nuty zapachowe pomagają się uspokoić i wyciszyć, a inne z nich pobudzają i motywują do działania. Odpowiednia mieszanka zapachowa pomoże Ci się lepiej skupić podczas medytacji. Bardzo ważne jest, aby wybrać naturalne kadzidła! 

Jaka jest różnica pomiędzy kadzidłami stożkowymi, a w patyczkach?

Główna różnica pomiędzy tymi kadzidłami polega na wyglądzie i kształcie. Wygląd wpływa na sposób, w jaki kadzidło się pali.  Kadzidła stożkowe z czasem zwiększa powierzchnię spalania i tym samym zapach, który wydziela, z czasem jest intensywniejszy. Z kolei kadzidła w patyczkach spalają się z taką samą intensywnością podczas całego czasu spalania. 

Jak należy je palić kadzidła stożkowe? 

Kadzidła stożkowe pomimo tego, że są zapalane od góry, czyli od tej szpiczastej krawędzi stożka, to dym wydobywa się od dołu. W środku kadzidełka jest wydrążony specjalny tunel, przez który wydobywa się ten dym. Kadzidło powinno mieć odpowiedni kominek do palenia albo podstawkę, dzięki temu można podziwiać, jak ulatnia się dym. Odpowiednia podstawka pod kadzidełka powinna być wyprofilowana tak, aby dym mógł się wydostać swobodnie z tunelu. Obserwowanie ulatniającego się dymu to świetny sposób na relaks i odprężenie po całym dniu. 

Palenie kadzidła naturalnego podczas praktyki medytacji pozwala na szybsze skupianie myśli, a dobrze dopasowane zapachy pomogą się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Sam rytuał palenia kadzidła wprowadza w dobry nastrój i pomaga się zrelaksować. 

Palenie kadzidła stożkowego pomoże Ci zmienić swój nastrój i poprawi samopoczucie. Jeśli znajdziesz zapachy, które wpływają na nas pozytywnie i znajdziemy zapach dopasowany do swoich potrzeb, to palenie kadzidła stanie się jedną z najefektywniejszych sposobów na relaks. 

Kadzidełka w patyczkach

Kadzidła w patyczkach to świetny dodatek do relaksacji i medytacji. Ich wyjątkowy zapach pomaga szybciej osiągnąć skupienie się i pomaga się zrelaksować. Zapach kadzidła może mieć różne aromaty. Konkretne nuty zapachowe odpowiadają za uspokojenie się i wyciszenie, a inne pobudzają i poprawiają nastrój. Bardzo ważne jest, aby zapach kadzidła dopasować także do swoich własnych upodobał. Taka mieszanka zapachowa ma przede wszystkim korzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.  

Kadzidła w patyczkach – jak należy je palić? 

Palenie kadzidła w patyczkach to swojego rodzaju mały rytuał, który pomaga Ci się skupić, na tym co Cię otacza. Najlepiej jest go powtarzać podczas każdej sesji jogi lub medytacji. Kadzidło w formie patyczków najlepiej jest włożyć do drewnianej specjalnej podstawki. Taka podstawka sprawi, że popiół z kadzidełka nie będzie się rozsypywał na powierzchni stołu, półki lub parapetu. 

Jakie kadzidła wybrać – stożek czy patyczek?

Główna różnica pomiędzy nimi polega na kształcie. Jednak kształt przekłada się na intensywność spalania. Kadzidło patyczkowe pali się przez cały czas równomiernie i dzięki temu uwalnia swój zapach wciąż z taką samą intensywnością. Z kolei kadzidło stożkowe pali wraz z czasem palenia się, zwiększa się powierzchnia spalanej masy i zapach robi się bardziej intensywny. 

Dla każdego coś dobrego. Ja osobiście od lat jestem zakochana w Palo Santo i wszelkich mieszankach w pęczkach z białą szałwią. Na rynku są także dostępne kadzidła w sznureczkach, które zyskują wielu miłośników. 

Podziel się koniecznie jakie zapachy i kadzidła Ty uwielbiasz 🙂 

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor