Olejki do jogi to bardzo ciekawy temat, który może pomóc w odbywaniu praktyki. Dlatego właśnie poprosiliśmy eksperta w tym temacie o przygotowanie dla Was artykułu. Dowiecie się jak olejki mogą pomóc i na jakie zapachy się zdecydować.

Olejki eteryczne w praktyce jogi

Od tysięcy lat ludzie otaczają się zapachami. Wiele z nich kreuje w nas emocje, może rozluźnić, ale też pobudzić, uspokoić i ukoić stres. Naturalne zapachy kojarzą nam się z danymi sytuacjami, potrafią przenieść nas w różne stany świadomości.

Pierwsze kroki w przygodzie z olejkami eterycznymi mogą wydać się trudne – nie wiadomo jaki olejek i jaki zapach wybrać. Jeśli chcemy skoncentrować się na właściwościach terapeutycznych, wybierajmy olejki wysokiej klasy, ponieważ po 22 sekundach wdychania olejki są już w naszym układzie limbicznym w mózgu. To co wdychamy lub to co nakładamy na nasze ciała ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu.

Nie ryzykujmy by to naszego mózgu i do komórek ciała dostawały się olejki, które tylko z nazwy są zapachem. W rzeczywistości może okazać się, że jest to sztuczna mieszanka wypełniaczy stworzona w warunkach laboratoryjnych, a nie w naturze.

Olejki do jogi, czyli aromaterapeutyczna medytacja w głąb siebie 

Przyjrzyjmy się olejkom do medytacji. Większość z nich wybierajmy ufając swojej intuicji – spójrzmy na nie i zobaczmy, który nas „woła”. Z powodu osobistych preferencji każdy będzie reagował innymi emocjami na dany olejek. Jest to spowodowane silnym związkiem pomiędzy zapachem i pamięcią. Jeśli będziesz używać tych samych olejków regularnie, wówczas Twój mózg wytworzy połączenia nerwowe (np. olejek z kadzidła wytycza nowe ścieżki neuronowe w naszym mózgu). 

Po kilku dniach dzięki aromaterapii szybciej wejdziesz w stan błogostanu medytacyjnego.

Używanie olejków do tego typu rytuałów wywoła stan odprężenia jeśli umieścisz je w dyfuzorze (ps. wysokiej klasy olejków nie pogrzewamy w kominku!), naniesiesz 1 krople na punkty pulsu w ciele lub w miejscu czakr. Możesz stworzyć również swój własny spray lub rollon do praktyki medytacyjnej.

Olejki do jogi

Jakie olejki do jogi wybrać?

Jakie zapachy pomogą nam w osiągnięciu stanu medytacji? 

Kadzidłowiec (Frankincense) – najlepszy olejek do jogi

Jeśli chodzi o olejki do jogi to jest to zdecydowanie król duchowości. Od zawsze powiązany był z różnymi ceremoniami duchowymi w celu uzdrowienia, oczyszczenia i oświecenia. Od tysięcy lat towarzyszy ludziom w ich religijnych rytuałach. Kadzidło zwiększa wiarę i połączenie z jaźnią.

Mirra (Myrth)

Mirra to olejek z największą ilością seskwiterpenów, co czyni ją jednym z najlepszych olejków uspokajających. Ten składnik usuwa złe informacje z pamięci komórkowej zatem jego wdychanie może pomóc w eliminowaniu negatywnych myśli i zmniejsza stres. Przynosi wyciszenie i spokój.

Drzewo sandałowe (Sandalwood) na czakre serca

Jest ogromnie pomocne we wsparciu emocji ponieważ na poziomie duchowym otwiera serca, walczy o wybaczenie i pomaga budować zaufanie. To olejek z rodziny drzewnych zatem wspaniale ugruntowuje i daje poczucie przynależności z naturą.

Balance – olejek do jogi kundalini

To mieszanka stworzona przez aromaterapeutów Doterra. W jej składzie znajdziemy m.in. świerk i kadzidło. Wspaniały zapach, który mi najczęściej towarzyszy podczas praktyk jogi kundalini. Ugruntowująca i balansująca emocje mieszanka olejków o wysokich wibracjach.

Neroli

To przyjemny i kwiatowy zapach, który pomaga w samoakceptacji, w stawianiu granic swoim lękom. Zapach inspiruje do kreatywności i zachęca do regularnej praktyki duchowej.

Olejki do jogi

Róża

Olejek miłości, ma jedne z najwyższych wibracji. Ceniony w aromaterapii za swoje właściwości pomagające z akceptacją siebie i miłością do bliskich. Kwiatowe zapachy zachęcają do miłości własnej i do głębszego połączenia ze światem duchowym. 

Wetyweria (Vetiver)

To olejek z rodziny ziemistych, jest niezwykle ugruntowującym olejkiem i może być szczególnie korzystna, jeśli masz tendencję do wędrowania i utraty koncentracji podczas praktyki medytacyjnej skutecznie redukuje niespokojne myśli. 

Drzewo cedrowe (Cedarwood)

Cedrowiec zachęca nas do skupienia się na sobie. Może również pomóc rozjaśnić twoją potrzebę medytacji i powrócić na twoją duchową ścieżkę. Niesamowity olejek do walki ze stresem, wybuchami złości i paniki. 

Lawenda (Lavender)

Lawenda to jeden z najbardziej wszechstronnych olejków. Ten wspaniały kwiat jest znany ze swoich właściwości relaksacyjnych i pomaga poprawić jakość snu. Lawenda dobrze komponuje się również z większością innych olejków, jeśli masz ochotę zrobić własną mieszankę do czego ogromnie Cię zachęcam. 

Bergamotka (Bergamot)

To cytrus, który razem z kadzidłem ma najpotężniejsze działanie w stanach obniżonego nastroju. Ma ukryty, kwiatowo-cytrusowy zapach i niesamowity wpływ na emocje. Jest świetna do łagodzenia smutnych stanów emocjonalnych.

Ylang Ylang

Jest często jednym z ulubionych olejków eterycznych do medytacji, ponieważ jest niezwykle uspokajającym i relaksującym olejkiem. Może pomóc uwolnić uczucie złości i napięcia oraz dobrze komponuje się z paczulą i kadzidłem. Jest również królem afrodyzjaków. 

Szałwia muszkatołowa (Clary Sage)

Olejek wspaniale regulujący hormony. Szałwia oczyszcza umysł oraz pomaga w usuwaniu negatywnych energii, uziemia i przywraca równowagę.

 

Medytacja to stan wyjątkowej samoopieki, tak ogromnie koniecznej w dzisiejszych niespokojnych i pędzących czasach. Wyrusz w głąb siebie otoczona terapeutycznymi zapachami. Olejki do jogi i medytacji nie tylko urozmaicą praktykę, ale także pomogą w osiągnięciu stanu spokoju i równowagi. 

Zapraszam Cię na moją grupę Eteryczne życie, w której dzielę się wiedzą na temat komponowania olejków i dobieram je do danej potrzeby. 

Z wdzięcznością,

Magdalena

Magda Nawrot

Autor – zdrowie i olejki eteryczne. Przedstawicielka firmy Dottera.