W tym artykule powiemy sobie o tym jak działa zrównoważona czakra Muladhara czyli czakra podstawy / korzenia, a także skutkach zablokowania i o możliwościach jej odblokowania i zharmonizowania.    

Tak jak pisałam w pierwszym artykule z cyklu czakralnego posaidamy 7 czakr głównych. Niektóre źródła podają liczbę 12, sama ostatnio poszerzam swoją wiedzę w tym temacie jednak my skupimy się na tej najbardziej rozpowszechnionej teorii 7 czakr. 

Czakry to wiry energii, które poruszają się bardzo subtelne. Są rozłożone wzdłuż ciała zaczynając od podstawy kręgosłupa, aż po czubek głowy. Podczas prawidłowego działania (wirowania) każda czakra umożliwia swobodny przepływ energii przez całe ciało. Jeśli jednak jedno z tych centrów energetycznych zostanie zablokowane, może ucierpieć zdrowie i samopoczucie całego organizmu. 

Kilka słów o czakrze podstawy

Pierwsza czakra – korzenia, znajduje się u podstawy kręgosłupa i nazwana jest „Muladhara” co oznacza zakorzenienie i jest związana z elementem ziemi czyli łączy się z odczuwaniem bezpieczeństwa, zakorzenienia i stabilności. 

Słowo Muladhara jest kombinacją dwóch sanskryckich słów: „Mula” co oznacza „korzeń” i „Adhara” co oznacza „podparcie” lub „podstawa”.

Aby rozwinąć swój pełny potencjał potrzebujesz solidnych fundamentów. Czakra korzenia jest szczególnie ważna w tym aspekcie, ponieważ jest podstawą całego naszego systemu czakralnego. To tutaj inicjowana jest reakcja „walcz lub uciekaj”, dlatego warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się jej bliżej.

Czakra korzenia jest ściśle związana z uziemieniem i siłami witalnymi. Odpowiada za nasz instynkt przetrwania, pragnienie bezpieczeństwa i nasze podstawowe potrzeby, takich jak jedzenie i schronienie. Z czakrą korzenia wiąże się również rodzinna oraz nasze przekonania i wartości wyniesione z domu.

Kiedy energia przepływa swobodnie przez pierwszą czakrę czujesz gdzie jest Twoje miejsce w świecie, jesteś ugruntowana, osadzona w sobie i swoim życiu.

 • Element: ziemia
 • Kolor: czerwień
 • Lokalizacja: znajduje się u podstawy kręgosłupa,

Oznaki zablokowanej czakry podstawy

Każda czakra ma swoje właściwości, a także jest połączona z odpowiednimi narządami w naszym ciele, dlatego kiedy brak jej harmonii możemy odczuwać różne dolegliwości psychosomatyczne. 

Fizyczne objawy zablokowania czakry podstawy

Jeśli czakra podstawy nie jest zrównoważona może dawać o sobie znać w postaci odczuwanego bólu w dolnej części ciała – kręgosłup w odcinku krzyżowym, lędźwiowym, bóle podbrzusza czy jelit. Ta niewspółosiowość może objawiać się w ciele fizycznym na wiele sposobów, w tym:

 • przybranie na wadze,
 • utrata masy ciała,
 • zaparcia,
 • bóle miednicy, 
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • poczucie zagrożenia, rozdrażnienie
 • niepewność w decyzjach, 
 • utrata poczucia przynależności, bycia całością ze światem i otoczeniem, 
 • problemy z zebraniem myśli, podjęciem decyzji,
 • przeskakiwanie z jednego zadania/ myśli do drugiego
 • uczucie wyczerpania/letargu,
 • ataki paniki,
 • koszmary senne,
 • uczucie niepokoju, stresu lub depresji.

Pracując z czakrą korzenia warto skupić się na swojej relacji z samą sobą i otaczającym Cię światem. Gdzie i kiedy czujesz się przynależna? Kiedy lub z kim czujesz się najbardziej spokojna i stabilna? 

czakra podstawy

Dlaczego warto wyrównać czakrę podstawy? 

Zrównoważona czakra podstawy odpowiada za panowanie nad emocjami związanymi ze strachem, niepokojem, brakiem ugruntowania. Kiedy czakra korzenia działa w harmonii możesz poczuć silne uziemienie, osadzenie w swoim ciele, tak jakbyś nagle odnowił kontakt z dalekim, dobrym przyjacielem. Zniknie stres związany z poczuciem przynależności, niedopasowania do świata. To pozwoli Ci na skoncentrowaniu się na swoich związkach, relacjach i osobistych celach.

Jak dostroić czakrę korzenia?

Praca z każdą czakrą może odbywać się intuicyjnie. Może zauważyłaś, że kolor czerwony jakoś bardziej do Ciebie przemawia, albo masz większą potrzebę wyciszenia (spacerów, czytania książki). Nasze ciało i dusza doskonale wiedzą czego potrzebujesz, ale nie zawsze chcemy zaufać temu wewnętrznemu głosowi. Energia podąża za uwagą, dlatego świadoma praca nad harmonizacją czakry podstawy może dać wspaniałe efekty!

Najprostszym sposobem pracy z czakrą korzenia jest rozpoczęcie dnia medytacją co pomoże Ci się uspokoić, dzięki czemu poczujesz się bardziej ugruntowana, niezależnie od tego, co rzuca pod nogi życie. W tym celu możesz skorzystać z mojej nagranej, prowadzonej medytacji góry. 

Joga na czakrę podstawy (korzenia) 

Może już wiesz, że poszczególne asany czyli pozycje jogi, mogą stymulować poszczególne czakry. Praktyka na czakrę podstawy to przede wszystkim intensywne rozciąganie dolnych części ciała, przysiady i pozycje siedzące – wszystko co przybliża nas do kontaktu z ziemią. Poniżej kilka asan, które możesz wykonywać w celu harmonizacji swojej czakry podstawy: 

jak wybrać kadzidło

Sukhasana (siad skrzyżny)

Zamknij oczy, poczuj ziemię pod sobą. Oddychaj powoli wyobrażając sobie jak z każdym wdechem zaciągasz świeżą, odżywczą energię, a z każdym wydechem uwalniaj

wszystkie rzeczy, które już Ci nie służą lub blokują przed pójściem naprzód.

Możesz też w głowie określić intencję: 

 • Z każdym oddechem ufam sobie bardziej, 
 • Uwalniam strach, który blokuje mnie przed działaniem, 
 • Tworzę teraz swoją wewnętrzną równowagę i balans,
jak wybrać kadzidło

Malasana

Ta pozycja zdecydowanie uziemia i pomaga uspokoić umysł, jednocześnie wzmacniając dolną część pleców i kostki, a także otwierając biodra (czyli miejsce gdzie najbardziej gromadzi się stres i emocje).

Nasze stopy są naszymi korzeniami, to właśnie przez stopy czujemy energię ziemi. Możesz delikatnie przenosić ciężar ciała na krawędzie stóp, boki, podwinąć palce – obudzić energię w stopach. Poczuj jak stopy łączą się z ziemią. 

jak wybrać kadzidło

Uttanasana

Uttanasana to wspaniała pozycja, która pomaga uspokoić umysł, pomaga się wyśrodkować i rozluźnić. Jednocześnie rozciąga ścięgna podkolanowe i łagodzi napięcie w całym grzbiecie.

jak wybrać kadzidło

Tadasana (Pozycja góry)

Tak jak drzewo budujemy silne połączenie z ziemią. Pozycja góry pozwala nam poczuć się tu i teraz. Możesz zrobić to na trawie, aby wzmocnić uziemienie i połączenie z Gają. 

jak wybrać kadzidło

Anjaneyasana

Ta pozycja pozwala intensywnie rozciągnąć mięśnie lędźwiowe. Mięśnie te są związane z naszym mechanizmem “walcz lub uciekaj”. Tutaj warto dać sobie 5 oddechów i poczuć jak ciało zaczyna uwalniać wewnętrzną siłę.

jak wybrać kadzidło

Virabhadrasana-II (Wojownik II)

Virabhadrasana to najlepsza pozycja, która pomoże stawić czoła lękom i wątpliwościom? Ta pozycja wykorzystuje naturalny przepływ energii w ciele – obie stopy są mocno osadzone na ziemi, pomagając wejść głębiej w siebie i uwolnić pokłady siły i odwagi.

jak wybrać kadzidło

Pozycja mostu

Ta pozycja pozwala mocno się zakorzenić, odblokować przepływ energii w całym ciele.  Mostek stymuluje przepływ energii czakry korzenia oraz czakry gardła, otwiera czakrę serca i splotu słonecznego oraz równoważy czakrę sakralną.

Powitania słońca a czakra podstawy

Od trzech do pięciu powitań słońca pomoże zbudować poczucie wewnętrznej siły i połączenia z ziemią. Możesz odczuwać równomiernie rozprowadzające się ciepło płynące ze środka. Powitania słońca pozwalają poczuć bezpieczeństwo i pewność siebie pomagają się poddać chwili obecnej (możesz przy tym zamknąć oczy i wystawić buzię do światła). 

Pranajama na czakrę podstawy

Pracę z czakrą podstawy można również zacząć od oddechu (pranajamy) – Ujjayi (zwycięski oddech) ta technika zarówno uspokaja jak i energetyzuje. 

Rytuały na harmonizacje czakry podstawy

Czakra podstawy to ziemia. Żywioł ziemi daje siłę, wytrwałość, stabilność i poczucie przynależności. Oto kilka rytuałów na równoważenie czakry korzenia: 

Mantra na czakrę podstawy

Każdego ranka wyrecytuj lub zaśpiewaj specjalną mantrę wdzięczności dla (Bogini Shailputri) Matki Ziemi. Mantry są jak duchowy lek, który pomaga przezwyciężyć wyczerpujące, powtarzające się myśli. Samo słowo mantra dosłownie pochodzi od dwóch słów sanskryckich: tra  co oznacza „chronić” i man , „myślący umysł”.

„Samudra vasane devi [ samu-DRA vas-NEY de-vi]

Parvata stana mandale [PAR-vata stana MUN-dulei]

Wisznu patni namastubhjam [VISH-nu pat-NI na-MAS-tu-bi-UM]

Paada sparsham kshama svame [PAA-da spar-SHUM sha-MA swa-MAJ]”

Możesz również stworzyć swoją mantrę do Matki Ziemi „Czuje się uziemiona i spokojna, kiedy stawiam stopy na trawie czuję się częścią całości. Dziękuję Matko Ziemio. Dziękuje, dziękuje, dziękuje” 

Rytuał zapachowy

Zapach nagietków uspokaja i stabilizuje. Aktywacja zmysłu węchu to prosty i łatwy sposób na złagodzenie niepokoju, strachu czy zmartwień. Róże, nagietki i kwiaty jaśminu mają zapach, o których pisano w starożytnych pismach, że koją i przywołują jasność umysłu. Możesz zrobić to z żywymi kwiatami lub olejkiem eterycznym, ważne żeby ten zapach Cię otaczał. Moim ulubionym sposobem jest aplikacja kilku kropel na poduszkę przed snem. 

czakra korzenia

Chodzenie boso po trawie

Podeszwy stóp to jedno z głównych miejsc aktywacji czakry korzenia, a spędzanie czasu na łonie natury jest często najlepszym sposobem na stworzenie poczucia schronienia i bezpieczeństwa.

Zdejmij buty i daj sobie poczuć pierwotny zew natury. Najlepiej jeśli możesz zrób to w pobliżu akwenu wodnego, (ocean, jezioro, rzeka lub strumień). Gdy chodzisz wyobrażaj sobie jak zakorzeniasz się w podłodze, jak oddajesz ziemi wszystko co Cię osłabia, co Ci już nie służy.  Niech Matka Ziemia przetransformuje to w uzdrawiającą, zasilającą energię. Poproś Matkę Ziemię żeby uspokoiła myśli, wyciszyła zmartwienia i lęki, przyniosła równowagę czakrze korzenia poprzez stopy.

Eksperymentuj, ze zmysłem dotyku. Stawiaj kroki delikatnie jak to tylko możliwe, ledwo dotykając powierzchni piasku, ziemi lub trawy. Następnie zobacz jak to jest mocno dociskać stopę do podłoża. Oddychaj głęboko przez nos. Poczuj swobodę w każdym kroku.

Pracując nad wyrównaniem czakry korzenia pozwolisz energii swobodnie przepływać przez całe Twoje ciało, budując silne połączenie z ziemią i otoczeniem. Możesz zacząć odczuwać większe przywiązanie do siebie samego i swojego domu zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Kiedy czakra korzenia zostanie zrównoważona poczujesz bezpieczeństwo, zadowolenie, szczęście i wewnętrzny spokój. Będziesz miała więcej współczucia i cierpliwości wobec siebie i otaczających Cię osób.

Życzę Ci powodzenia, więcej znajdziesz niedługo na naszej platformie Ciałodziejki! 

Namaste!

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. View more
Cookies settings
Akceptuje
Odmawiam
Polityka prywatności i cookies
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
 1.        Zakres Polityki prywatności i cookies

Administratorem danych  jest

Internet pro spółka z o.o.

Ul. Święty Marcin, nr 29, lok. 8, 61-806 Poznań Regon: 387309460, Nip: 7831825741

Zobowiązujemy się postępować właściwie, jeśli chodzi o zbieranie, wykorzystywanie i ochronę danych osobowych. Chcemy, abyś był pewny, że Twoje dane są z nami bezpieczne a także w pełni rozumiał, w jaki sposób je wykorzystujemy, aby zaoferować Ci lepsze i bardziej spersonalizowane usługi. Właśnie dlatego została opracowana ta Polityka prywatności

i cookies (dalej „Polityka”), która:

 •         określa rodzaje danych osobowych, które gromadzimy;
 •         wyjaśnia, w jaki sposób i dlaczego zbieramy i wykorzystujemy Twoje dane osobowe;
 •         wyjaśnia, kiedy i dlaczego udostępnimy Twoje dane osobowe innym organizacjom;
 •         wyjaśnia prawa i wybory, które masz, jeśli chodzi o Twoje dane osobowe.

W związku z oferowaną gamą produktów i usług, chcemy, abyś jasno wiedział, co obejmuje ta Polityka. Niniejsza Polityka dotyczy Ciebie, jeśli korzystasz z naszych produktów i usług (określonych w niniejszej Polityce jako „nasze Usługi”). Korzystanie z naszych Usług oznacza:

 •         Założenie konta w naszym Serwisie oraz korzystanie z naszych Usług oferowanych w ramach jego funkcjonalności;
 •         Zakupy u nas przez telefon, online lub w inny sposób za pomocą dowolnej strony internetowej (dalej „nasze Serwisy”) lub aplikacji mobilnych („nasze aplikacje mobilne”), w których publikowane są niniejsze zasady;
 •         Niniejsza Polityka ma również zastosowanie, jeśli skontaktujesz się z nami lub skontaktujemy się z Tobą w sprawie naszych Usług;
 •         Wybrane części niniejszej Polityki obowiązują również w naszych sklepach i biurach stacjonarnych, w których za pomocą monitoringu CCTV rejestrowane są Twoje zdjęcia.

Nasze Serwisy lub aplikacje mobilne mogą zawierać linki do innych stron internetowych obsługiwanych przez inne podmioty, które mają własne zasady i polityki prywatności, które wyjaśniają, w jaki sposób wykorzystują Twoje dane osobowe. W takich sytuacjach prosimy o dokładne zapoznanie się z rzeczonymi warunkami i politykami prywatności przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych na takiej stronie internetowej, ponieważ nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za strony internetowe innych podmiotów.

 1.        Dane osobowe które zbieramy

Ta sekcja zawiera informacje o danych osobowych, które możemy od Ciebie gromadzić podczas korzystania z naszych Usług oraz innych danych osobowych, które możemy otrzymać z innych źródeł.

Rejestrując się w naszych Usługach, możesz przekazać nam: ·         Twoje dane osobowe, w tym adres pocztowy, adres e-mail, numer telefonu oraz data urodzenia;·         Dane logowania do konta, takie jak nazwa użytkownika i hasło, które wybrałeś;
Kupując u nas online, przeglądając nasze Serwisy lub korzystając z naszych aplikacji mobilnych, możemy zbierać: ·         Informacje na temat zakupów online (na przykład, co kupiłeś, kiedy i gdzie kupiłeś oraz jak za to zapłaciłeś);·         Informacje o sposobie przeglądania naszych Serwisów i aplikacji mobilnych oraz informacje o kliknięciu jednej z naszych reklam (w tym na stronach internetowych innych organizacji);·         Informacje o wszelkich urządzeniach używanych do uzyskania dostępu do naszych Usług (w tym marka, model i system operacyjny, adres IP, typ przeglądarki i identyfikatory urządzeń mobilnych);
Jeśli korzystasz z kuponów lub voucherów możemy zbierać: ·         Informacje jak i kiedy używasz kuponów lub voucherów;
Kontaktując się z nami, lub kiedy my kontaktujemy się z Tobą lub biorąc udział w promocjach, konkursach, ankietach lub ankietach dotyczących naszych Usług, możemy zbierać: ·         Dane osobowe, które podajesz na swój temat, za każdym razem, kiedy kontaktujesz się z nami w sprawie naszych Usług (na przykład Twoje imięi nazwisko, nazwa użytkownika, dane kontaktowe, login), w tym przez telefon,e-mail lub pocztę lub podczas rozmowy z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych;·         Szczegółowe informacje o wiadomościach e-mail i innych wiadomościach cyfrowych, które wysyłamy do Ciebie, wraz z wszelkimi linkami, które klikniesz;·         Twoja opinia i wkład w ankietach satysfakcji klientów;
Kiedy odwiedzasz nasze sklepy lub biura regionalne ·         Twoje zdjęcia w ramach naszych systemów monitoringu CCTV.
 1.        Inne źródła danych osobowych

Możemy również wykorzystywać dane osobowe z innych źródeł jak: specjalistyczne firmy, które dostarczają informacje, nasi partnerzy handlowi i rejestry publiczne. Tego typu dane osobowe pomagają nam m.in.:

 •         dokonać przeglądu i poprawić dokładność posiadanych przez nas danych;
 •         poprawić i zmierzyć skuteczność naszej komunikacji marketingowej, w tym reklamy online.
 1.        Jak i dlaczego używany danych osobowych

W poniższej tabeli szczegółowo wyjaśniamy w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy dane osobowe:

Używamy danych osobowych do: To oznacza, że przetwarzanie Twoich danych osobowych pozwala nam na: Dlaczego przetwarzamy Twoje dane w ten sposób? Podstawa prawna
Zapewnienia dostępności naszym usługom Zarządzanie kontem, które masz stworzone w naszym Serwisie.Przetwarzanie Twoich zamówieńi zwrotów. Musimy przetwarzać Twoje dane osobowe, abyśmy mogli: zarządzać Twoim kontem użytkownika; dostarczać Ci towary i usługi, które chcesz kupić; pomagać przy zamówieniach i zwrotach, o jakie możesz poprosić. Niezbędność do wykonania umowyGdy przetwarzamy:·         dane o zakupachi transakcjach;·          dane kontaktowe;·         informacje z profilu użytkownika;·         dane dotyczycące dostawy / odbioru.Bez tych informacji nie będziemy w stanie dostarczyć Ci naszych produktów ani usług.Prawnie usprawiedliwiony celDane przetwarzane po realizacji zamówienia w celach obsługi posprzedażowej.
Zarządzaniai usprawniania naszych codziennych operacji biznesowych Zarządzanie i ulepszanie naszych Serwisów i aplikacji mobilnych. Używamy plików cookies i podobnych technologii w naszych Serwisach i w aplikacjach mobilnych, aby poprawić jakość obsługi klienta.Niektóre pliki cookies są niezbędne, więc nie należy ich wyłączać, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji naszych Serwisów i aplikacji mobilnych. Możesz wyłączyć inne pliki cookies, ale może to wpłynąć na Twoje odczuciaz korzystania z naszych witryn. Więcej informacji o plikach cookies i sposobach ich wyłączenia można znaleźć w sekcji Pliki cookies i podobne technologie. Prawnie usprawiedliwiony cel
Rozwijania i ulepszania naszej oferty produktów, usług, know-howi sposobu, w jaki komunikujemy sięz Tobą. Opieramy się na wykorzystaniu danych osobowych do przeprowadzania badań rynkowych, a także do ulepszania naszych systemów informatycznych (w tym bezpieczeństwa) oraz naszego asortymentui usług. Dzięki temu możemy służyć Ci lepiej jako klientowi.
Wykrywania oszustw i innych przestępstw oraz ich zapobiegania. Ważne jest, abyśmy monitorowali nasze Usługi w kontekście wykrywania i zapobiegania oszustwom, innym przestępstwomi niewłaściwemu wykorzystywaniu usług. Pomoże nam to upewnić się, że możesz bezpiecznie korzystać z naszych Usług.
Personalizowania usług pod Twoje oczekiwania Analizowania Twoich nawyków przeglądania naszych Serwisów oraz nawyków zakupowych, aby móc lepiej zrozumieć Cię jako naszego użytkownika i klienta oraz zapewnić Ci spersonalizowane oferty i usługi. Przeglądanie Twoich zachowań i zakupów pozwala nam personalizować nasze oferty oraz usługi. Pomoże nam to spełnić Twoje potrzeby jako klienta. Prawnie usprawiedliwiony cel
Wysyłania odpowiednich komunikatów marketingowych(w tym pocztą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub w formie reklamy online), dotyczących naszych produktów i usług oraz usług naszych dostawców i partnerów. W związkuz tym reklama internetowa może być wyświetlana na naszych stronach internetowych oraz na stronach internetowych podmiotów trzecichi innych kanałach mediów online. Możemy również mierzyć skuteczność naszych komunikatów marketingowych oraz naszych dostawców i partnerów handlowych. Chcemy być pewni, że dostarczamy komunikację marketingową, w tym reklamę online, która jest odpowiednia dla Twoich zainteresowań. Aby to osiągnąć, mierzymy Twoje reakcje na komunikację marketingową związaną z oferowanymi przez nas produktamii usługami, co oznacza, że możemy zaoferować Ci produkty i usługi, które lepiej spełniają Twoje potrzeby jako klienta.Możesz zmienić swoje wybory marketingowe, zarówno podczas rejestracji u nas, jaki w dowolnym czasie po tym.Masz również wybór, jeśli chodzi o reklamę online. W dalszej części Polityki przedstawiamy możliwe do wybrania przez Ciebie opcje dotyczące plików cookies i sposobu, w jaki możesz kontrolować swoje preferencje dotyczące behawioralnych zachowań online. W przypadku większości komunikatów marketingowych opieramy się na Twojej zgodzie, ale są sytuacje, w których leży to w naszym prawne usprawiedliwionym celu.
Kontaktui interakcji z Tobą Kontaktu z Tobą w sprawie naszych Usług, na przykład przez telefon,e-mail lub pocztę, lub odpowiadając na posty w mediach społecznościowych, które skierowałeś do nas. Chcemy służyć Ci najlepiej jako klientowi, więc wykorzystujemy dane osobowe w celu udzielenia wyjaśnień lub pomocy w odpowiedzi na Twoją komunikację. Prawnie usprawiedliwiony cel
Zarządzania promocjamii konkursami, w których bierzesz udział, w tym tymi, które prowadzimy z naszymi dostawcami i partnerami handlowymi. Musimy przetworzyć Twoje dane osobowe, abyśmy mogli zarządzać promocjamii konkursami, w których zdecydujesz się uczestniczyć.
Zapraszania do udziału w ankietach satysfakcji klienta i innych badaniach rynku prowadzonych przez nas i inne organizacje działające w naszym imieniu. Przeprowadzamy badania rynkowe w celu udoskonalenia naszych Usług. Jeśli jednak skontaktujemy się z Tobą w tej sprawie, nie musisz brać udziału w badaniu. Jeśli powiesz nam, że nie chcesz, abyśmy skontaktowali sięz Tobą w celu zbadania rynku, uszanujemy ten wybór. Nie wpłynie to na zdolność do korzystania z naszych Usług.
Monitoring CCTV Monitorowania bezpieczeństwa naszych biur i sklepów stacjonarnych, aby zapobiegać przestępstwomi innym niepożądanym zrachowaniom. Aby chronić nasz biznes, lokalną społeczność, klientów i współpracowników. Prawnie usprawiedliwiony cel
 1.        Nasze prawnie usprawiedliwione cele w używaniu Twoich danych osobowych

W miejscach w których wspomnieliśmy powyżej, że wykorzystanie danych osobowych opiera się na naszym „prawnie usprawiedliwionym celu”, są to:

 •         obsługa potrzeb naszych klientów, w tym dostarczania naszych produktów i usług;
 •         promowanie i wprowadzania na rynek naszych produktów i usług;
 •         obsługa konta (na przykład konto zakupów online), zarządzanie skargami i rozwiązywania wszelkich sporów;
 •         zrozumienie naszych klientów, w tym ich wzorców, zachowania, a także ich upodobań i preferencji;
 •         ochrona i wsparcie naszej działalności, współpracowników, klientów i współwłaścicieli;
 •         testowanie i rozwijanie nowych produktów i usług, a także ulepszanie już istniejących;
 •         wymogi prawne / regulacyjne.
 1.        W jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe partnerom handlowym i dostawcom usług

W tej sekcji wyjaśniamy w jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe partnerom handlowym i dostawcom usług. Kiedy udostępniamy dane osobowe tym firmom, wymagamy od nich zachowania bezpieczeństwa i nie wolno im wykorzystywać danych osobowych do własnych celów marketingowych.

Partnerzy handlowi Współpracujemy z wieloma partnerami handlowymi, którzy sprzedają produkty za pośrednictwem naszych usług.W takich sytuacjach udostępniamy tylko te dane osobowe, które umożliwiają naszym partnerom handlowym świadczenie usług. Na przykład, gdy robisz zakupy za pośrednictwem naszego Serwisu, możemy udostępnić naszemu partnerowi handlowemu twoje imię i dane kontaktowe, aby mógł dostarczyć wybrane produkty.
Dostawcy usług Współpracujemy ze starannie wybranymi dostawcami usług, którzy realizują określone funkcjew naszym imieniu. Należą do nich na przykład firmy, które pomagają nam w świadczeniu: usług dla klientów, usług technologicznych, przechowywaniu i łączeniu danych, przetwarzaniu płatnościi dostarczaniu zamówień. Udostępniamy tylko dane osobowe, które umożliwiają naszym dostawcom świadczenie tych usług.Niektórzy z dostawców usług, z którymi współpracujemy, obsługują kanały mediów onlinew ramach których umieszczają odpowiednie reklamy naszych produktów i usług, a także dla naszych dostawców i naszych partnerów handlowych. Na przykład możesz zobaczyć ogłoszenie o naszych produktach i usługach, gdy korzystasz z określonej witryny społecznościowej lub oglądasz telewizję internetową.
 1.        W jaki sposób i dlaczego udostępniamy dane osobowe innym podmiotom

Możemy udostępniać dane osobowe innym organizacjom w następujących okolicznościach:

 •         gdy prawo lub organ publiczny twierdzi, że musimy udostępnić dane osobowe;
 •         gdy musimy udostępnić dane osobowe w celu ustalenia, wykonania lub obrony naszych praw (w tym przekazywania danych osobowych innym osobom w celu zapobiegania oszustwom i zmniejszania ryzyka kredytowego);
 •         do organizacji, której sprzedajemy lub przenosimy (lub przystępujemy do negocjacji w celu sprzedaży lub przeniesienia) któregokolwiek z naszych praw lub obowiązków wynikających z jakiejkolwiek umowy, którą możemy mieć z Tobą zawartą. Jeśli przeniesienie lub sprzedaż się powiedzie, podmiot otrzymujący Twoje dane osobowe może wykorzystywać twoje dane osobowe w taki sam sposób jak my;
 •         do wszelkich następców prawnych związanych z naszą działalnością.
 1.        W jaki sposób chronimy Twoje dane osobowe

Wiemy, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i zarządzanie danymi osobowymi. Ta sekcja przedstawia wybrane

z wprowadzonych przez nas środków. Aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych używamy zabezpieczeń komputerowych, takich jak:

 •         ograniczenie dostępu jedynie dla pracowników, którzy potrzebują go do wykonywania swoich obowiązków służbowych;
 •         egzekwujemy fizyczne, elektroniczne i proceduralne zabezpieczenia związane z gromadzeniem, przechowywaniem i ujawnianiem danych osobowych;
 •         fizyczne kontrole dostępu do naszych budynków i plików;
 •         zapory sieciowe i szyfrowanie danych podczas przesyłu za pomocą protokołu Secure Sockets Layer (SSL).

Jednak mimo podjęcia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu ochrony danych osobowych, nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa jakichkolwiek danych osobowych przesyłanych przez Internet do nas.

Dane osobowe, które od Państwa zbieramy, mogą być przekazywane i przechowywane w miejscu docelowym poza Europejskim Obszarem Gospodarczym („EOG”). Mogą być również przetwarzane przez firmy działające poza EOG, które pracują dla nas lub dla jednego z naszych dostawców usług. Jeśli to zrobimy, zapewniamy poszanowanie Twoich praw prywatności zgodnie z niniejszymi Zasadami. Najczęstszym sposobem, w jaki to robimy, jest wprowadzenie konkretnego rodzaju umowy (więcej informacji nt. temat można znaleźć tutaj:https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/data-transfers-outside-eu_en) lub poprzez zatwierdzony program, taki jak Tarcza Prywatności: https://www.privacyshield.gov/welcome.

 1.        Jak długo przetwarzamy dane osobowe

Nie będziemy przechowywać Twoich danych osobowych dłużej niż potrzebujemy, co jest uzależnione od kilku czynników:

 1. a)        (Przede wszystkim) powodu dla którego je zgromadziliśmy;
 2. b)       Jak dawno temu zostały zebrane;
 3. c)        Czy istnieje podstawa prawna / regulacyjna, abyśmy je zachowali;
 4. d)       Czy ich potrzebujemy, aby chronić Twojego lub naszego interesu.
 5. Możliwość wyboru, w kwestii otrzymywania komunikatów marketingowych i udziału w badaniach rynkowych

Będziemy przesyłać Ci odpowiednie oferty i informacje o naszych produktach i usługach na wiele sposobów, w tym pocztą elektroniczną, ale tylko wtedy, gdy wcześniej wyraziłeś zgodę na otrzymywanie tych informacji marketingowych.

W momencie rejestracji w naszym Serwisie zapytamy Cię, czy chcesz otrzymywać komunikację marketingową. W dowolnym czasie będziesz mieć możliwość zmiany swojego wyboru preferencji marketingowych za pośrednictwem panelu ustawień

w ramach swojego konta użytkownika, przez telefon ( +48 574-171-199 ) lub na piśmie kontakt@internetpro.pl

Chcielibyśmy również poznać Państwa opinie, które pomogą nam ulepszyć nasze Usługi, dlatego może się zdarzyć, że skontaktujemy się z Państwem w celu przeprowadzenia badań rynkowych. Zawsze będziesz miał wybór, czy wziąć udział

w naszych badaniach rynku czy też z nich zrezygnować.

 1. Jak wykorzystujemy pliki cookies

Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne – w szczególności pliki tekstowe – są umieszczane przez nasz Serwis podczas każdej wizyty w urządzeniu końcowym Użytkownika, co pozwala naszym witrynom internetowym zapamiętać komputer Użytkownika lub urządzenie oraz służy realizacji kilku celów. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Fundacja. Serwer Serwisu automatycznie rejestruje informacje przesyłane przez przeglądarkę Użytkownika w czasie wyświetlania witryny. Dzienniki serwera mogą zawierać informacje takie jak żądanie sieciowe, adres IP, typ i język przeglądarki, data i godzina przesłania żądania. Te informacje pozwalają podnosić jakość naszych Usług dzięki identyfikowaniu i przechowywaniu preferencji Użytkownika oraz śledzeniu trendów, takich jak na przykład sposoby w jakich przeszukiwane są nasze Serwisy.

Na naszych Serwisach wykorzystywane są następujące rodzaje plików cookies:

DZIAŁANIE CHARAKTERYSTYKA TYP
Zapewnienie wydajności §   kompatybilność (np. identyfikacja typu przeglądarki);§   optymalizację (np. pomiar czasu ładowania zawartości Serwisu); Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
Zwiększenie bezpieczeństwa §   sprawdzenie czy urządzenie użytkownika jest bezpiecznie zalogowane przez cały czas trwania jego wizyty w Serwisie; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
Zapamiętanie preferencji §   ulepszenie działania Serwisu np. poprzez spersonalizowane treści, powitanie lub zapamiętanie wybranego języka; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwane
Analiza sposobu korzystaniaz Serwisu §   zbieranie statystyk dotyczących m.in. ogólnej liczby wizyt odsłon oraz odwołań do Serwisu; Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
Informacje zwrotne od Użytkowników Serwisu §   nie wyświetlanie powiadomień o charakterze jednorazowym po przejściu Użytkownika do kolejnej podstrony Serwisu;§   nie wyświetlanie powiadomień cyklicznych przez zdefiniowany okres; Sesyjne -> w chwili zamknięcia przeglądarki ciasteczka są usuwaneStałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
Wtyczki / widgety §   dzielenie się treściami Serwisu na platformach społecznościowych;§   odnotowywanie interakcji użytkowników w Serwisie (np. za pomocą licznika liczby udostępnień); Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
Dostarczanie właściwych treści marketingowych(w szczególności reklamy online) §   dostarczanie reklam internetowych, które naszym zdaniem są dla Ciebie najbardziej istotne na naszych Serwisach i stronach internetowych innych podmiotów; Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu
Pomiar skuteczności naszej komunikacji marketingowej(w tym reklamy online) §   mierzenie skuteczności naszych internetowych kampanii reklamowych oraz tych wysyłanych za pośrednictwem e-mail;§   kontrolowanie liczby wyświetleń reklamy. Stałe -> usuwane po dłuższym braku odwiedzania Serwisu

Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu wykorzystywane mogą być również przez strony trzecie w celu zaoferowania użytkownikom dodatkowych funkcjonalności. Korzystanie z powyższych narzędzi lub widgetów może powodować gromadzenie plików cookies na urządzeniach użytkowników w celu ułatwienia korzystania z tych serwisów i zapewnienia, że interakcja użytkowników jest wyświetlana poprawnie w naszych Serwisach.

 1. Twój wybór w zakresie plików cookies

Pomimo, że większość przeglądarek internetowych automatycznie zezwala na umieszczanie na komputerze plików cookies, Użytkownik może zabronić odbierania plików cookies, przez co pozostanie anonimowy. W takim przypadku należy pamiętać, że nie wyrażając zgody na umieszczanie plików cookies, użytkownik nie będzie mógł w pełni korzystać ze wszystkich funkcji Serwisu. W celu skonfigurowania opcji swojego urządzenia w zakresie wyrażenia zgody na zapisywanie plików cookies oraz określenia zakresu zapisywanych cookies, Użytkownik może dokonać zmian ustawień wykorzystywanej przeglądarki internetowej (w większości przypadków taka opcja znajduje się w Narzędziach lub menu Preferencje przeglądarki).

Informujemy, iż niedokonanie przez Użytkownika zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone

w urządzeniu końcowym Użytkownika. W takim przypadku nasze Serwisy mogą przechowywać informacje w urządzeniu końcowym Użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

Informacje na temat zarządzania plikami cookies w poszczególnych przeglądarkach można znaleźć na stronach dedykowanych poszczególnym przeglądarkom:

Dodatkowe informacje o zarządzaniu plikami cookies znajdują się na takich stronach jak np.http://allaboutcookies.org

 1. Prawo dostępu do danych

Masz prawo do wglądu w swoje dane osobowe, które przechowujemy.

 1. Pozostałe prawa osób, których dane są przetwarzane

W odniesieniu do Twoich danych osobowych masz również:

14.1.  Prawo do poprawienia danych

Jeśli uważasz, że posiadamy niedokładne lub brakujące informacje na Twój temat, daj nam znać, a my to poprawimy.

14.2.  Prawo do sprzeciwu

Sprzeciw ogólny – rozpatrzymy sprzeciw wobec wykorzystania przez nas Twoich danych osobowych. Jeśli Twoje prawa przeważają nad naszymi interesami w korzystaniu z Twoich danych osobowych, wtedy na Twoją prośbę albo ograniczymy ich przetwarzanie (patrz sekcja 14.3 poniżej) albo usuniemy je (patrz sekcja 14.4 poniżej).

Sprzeciw wobec marketingu bezpośredniego – w przypadku wniesienia takiego sprzeciwu przestaniemy wykorzystywać Twoje dane osobowe w celach marketingu bezpośredniego. W wyniku sprzeciwu wobec marketingu bezpośredniego oraz w przypadku gdy nie będziemy mieli żadnych innych podstaw prawnych do ich wykorzystania, przetwarzanie Twoich danych osobowych zostanie wstrzymane w ciągu 30 dni.

14.3.  Prawo do ograniczenia przetwarzania danych

Istnieje kilka sytuacji, w których można ograniczyć korzystanie z danych osobowych, w tym (ale nie tylko):

 •         złożyłeś ogólny sprzeciw (wymieniony w punkcie 14.2 powyżej);
 •         kwestionujesz dokładność danych osobowych, które przechowujemy;
 •         wykorzystaliśmy Twoje dane osobowe bezprawnie, ale nie chcesz, abyśmy je usunęli.

14.4.  Prawo do usunięcia danych

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz zlecić nam usunięcie Twoich danych osobowych, w tym (ale nie tylko):

 •         nie musimy już przechowywać Twoich danych osobowych;
 •         z powodzeniem złożyłeś sprzeciw ogólny (wymieniony w punkcie 14.2 powyżej);
 •         wycofaliście Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas Państwa danych osobowych (i nie mamy żadnych innych powodów, aby z nich korzystać);
 •         bezprawnie przetworzyliśmy Twoje dane osobowe.

14.5.  Prawo do przenoszenia danych

Jeśli chcesz otrzymać kopię danych osobowych, które posiadamy o Tobie, skontaktuj się z nami za pośrednictwem adresu: kontakt@internetpro.pl.

14.6.  Prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego

Chcielibyśmy móc rozwiązać wszelkie Państwa wnioski i uwagi, jednakże mają Państwo również prawo złożyć skargę bezpośrednio lokalnemu organowi nadzorczemu jeśli uważacie, że przetwarzamy dane osobowe niezgodnie z prawem.

14.7.  Więcej informacji na temat twoich praw do ochrony danych

Strona internetowa Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) dotycząca ochrony danych zawiera więcej szczegółowych informacji na temat wspomnianych wyżej Państwa praw do ochrony danych osobowych. Jeśli chcesz bardziej szczegółowo porozmawiać z nami na temat tych praw, skorzystaj z sekcji poniżej w której informujemy „jak się z nami skontaktować”.

 1. Jak się z nami skontaktować

Jeśli masz pytania dotyczące sposobu gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania danych osobowych, skontaktuj się z nami:

 • Telefon:  +48 698196501
 • E-mail:   Kontakt@internetpro.pl
 • Internet pro spółka z o.o.Ul. Święty Marcin, nr 29, lok. 8, 61-806 Poznań Regon: 387309460, Nip: 7831825741

Z Inspektorem Danych Osobowych Fundacji możesz się również skontaktować za pośrednictwem adresu e-mail:  Kontakt@internetpro.pl

Polityka została ostatnio zaktualizowana: 24 Maj 2020 r.

Save settings
Cookies settings