W tym artykule powiemy sobie o tym jak działa zrównoważona czakra Muladhara czyli czakra podstawy / korzenia, a także skutkach zablokowania i o możliwościach jej odblokowania i zharmonizowania.    

Tak jak pisałam w pierwszym artykule z cyklu czakralnego posaidamy 7 czakr głównych. Niektóre źródła podają liczbę 12, sama ostatnio poszerzam swoją wiedzę w tym temacie jednak my skupimy się na tej najbardziej rozpowszechnionej teorii 7 czakr. 

Czakry to wiry energii, które poruszają się bardzo subtelne. Są rozłożone wzdłuż ciała zaczynając od podstawy kręgosłupa, aż po czubek głowy. Podczas prawidłowego działania (wirowania) każda czakra umożliwia swobodny przepływ energii przez całe ciało. Jeśli jednak jedno z tych centrów energetycznych zostanie zablokowane, może ucierpieć zdrowie i samopoczucie całego organizmu. 

Kilka słów o czakrze podstawy

Pierwsza czakra – korzenia, znajduje się u podstawy kręgosłupa i nazwana jest „Muladhara” co oznacza zakorzenienie i jest związana z elementem ziemi czyli łączy się z odczuwaniem bezpieczeństwa, zakorzenienia i stabilności. 

Słowo Muladhara jest kombinacją dwóch sanskryckich słów: „Mula” co oznacza „korzeń” i „Adhara” co oznacza „podparcie” lub „podstawa”.

Aby rozwinąć swój pełny potencjał potrzebujesz solidnych fundamentów. Czakra korzenia jest szczególnie ważna w tym aspekcie, ponieważ jest podstawą całego naszego systemu czakralnego. To tutaj inicjowana jest reakcja „walcz lub uciekaj”, dlatego warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się jej bliżej.

Czakra korzenia jest ściśle związana z uziemieniem i siłami witalnymi. Odpowiada za nasz instynkt przetrwania, pragnienie bezpieczeństwa i nasze podstawowe potrzeby, takich jak jedzenie i schronienie. Z czakrą korzenia wiąże się również rodzinna oraz nasze przekonania i wartości wyniesione z domu.

Kiedy energia przepływa swobodnie przez pierwszą czakrę czujesz gdzie jest Twoje miejsce w świecie, jesteś ugruntowana, osadzona w sobie i swoim życiu.

 • Element: ziemia
 • Kolor: czerwień
 • Lokalizacja: znajduje się u podstawy kręgosłupa,

Oznaki zablokowanej czakry podstawy

Każda czakra ma swoje właściwości, a także jest połączona z odpowiednimi narządami w naszym ciele, dlatego kiedy brak jej harmonii możemy odczuwać różne dolegliwości psychosomatyczne. 

Fizyczne objawy zablokowania czakry podstawy

Jeśli czakra podstawy nie jest zrównoważona może dawać o sobie znać w postaci odczuwanego bólu w dolnej części ciała – kręgosłup w odcinku krzyżowym, lędźwiowym, bóle podbrzusza czy jelit. Ta niewspółosiowość może objawiać się w ciele fizycznym na wiele sposobów, w tym:

 • przybranie na wadze,
 • utrata masy ciała,
 • zaparcia,
 • bóle miednicy, 
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • poczucie zagrożenia, rozdrażnienie
 • niepewność w decyzjach, 
 • utrata poczucia przynależności, bycia całością ze światem i otoczeniem, 
 • problemy z zebraniem myśli, podjęciem decyzji,
 • przeskakiwanie z jednego zadania/ myśli do drugiego
 • uczucie wyczerpania/letargu,
 • ataki paniki,
 • koszmary senne,
 • uczucie niepokoju, stresu lub depresji.

Pracując z czakrą korzenia warto skupić się na swojej relacji z samą sobą i otaczającym Cię światem. Gdzie i kiedy czujesz się przynależna? Kiedy lub z kim czujesz się najbardziej spokojna i stabilna? 

czakra podstawy

Dlaczego warto wyrównać czakrę podstawy? 

Zrównoważona czakra podstawy odpowiada za panowanie nad emocjami związanymi ze strachem, niepokojem, brakiem ugruntowania. Kiedy czakra korzenia działa w harmonii możesz poczuć silne uziemienie, osadzenie w swoim ciele, tak jakbyś nagle odnowił kontakt z dalekim, dobrym przyjacielem. Zniknie stres związany z poczuciem przynależności, niedopasowania do świata. To pozwoli Ci na skoncentrowaniu się na swoich związkach, relacjach i osobistych celach.

Jak dostroić czakrę korzenia?

Praca z każdą czakrą może odbywać się intuicyjnie. Może zauważyłaś, że kolor czerwony jakoś bardziej do Ciebie przemawia, albo masz większą potrzebę wyciszenia (spacerów, czytania książki). Nasze ciało i dusza doskonale wiedzą czego potrzebujesz, ale nie zawsze chcemy zaufać temu wewnętrznemu głosowi. Energia podąża za uwagą, dlatego świadoma praca nad harmonizacją czakry podstawy może dać wspaniałe efekty!

Najprostszym sposobem pracy z czakrą korzenia jest rozpoczęcie dnia medytacją co pomoże Ci się uspokoić, dzięki czemu poczujesz się bardziej ugruntowana, niezależnie od tego, co rzuca pod nogi życie. W tym celu możesz skorzystać z mojej nagranej, prowadzonej medytacji góry. 

Joga na czakrę podstawy (korzenia) 

Może już wiesz, że poszczególne asany czyli pozycje jogi, mogą stymulować poszczególne czakry. Praktyka na czakrę podstawy to przede wszystkim intensywne rozciąganie dolnych części ciała, przysiady i pozycje siedzące – wszystko co przybliża nas do kontaktu z ziemią. Poniżej kilka asan, które możesz wykonywać w celu harmonizacji swojej czakry podstawy: 

jak wybrać kadzidło

Sukhasana (siad skrzyżny)

Zamknij oczy, poczuj ziemię pod sobą. Oddychaj powoli wyobrażając sobie jak z każdym wdechem zaciągasz świeżą, odżywczą energię, a z każdym wydechem uwalniaj

wszystkie rzeczy, które już Ci nie służą lub blokują przed pójściem naprzód.

Możesz też w głowie określić intencję: 

 • Z każdym oddechem ufam sobie bardziej, 
 • Uwalniam strach, który blokuje mnie przed działaniem, 
 • Tworzę teraz swoją wewnętrzną równowagę i balans,
jak wybrać kadzidło

Malasana

Ta pozycja zdecydowanie uziemia i pomaga uspokoić umysł, jednocześnie wzmacniając dolną część pleców i kostki, a także otwierając biodra (czyli miejsce gdzie najbardziej gromadzi się stres i emocje).

Nasze stopy są naszymi korzeniami, to właśnie przez stopy czujemy energię ziemi. Możesz delikatnie przenosić ciężar ciała na krawędzie stóp, boki, podwinąć palce – obudzić energię w stopach. Poczuj jak stopy łączą się z ziemią. 

jak wybrać kadzidło

Uttanasana

Uttanasana to wspaniała pozycja, która pomaga uspokoić umysł, pomaga się wyśrodkować i rozluźnić. Jednocześnie rozciąga ścięgna podkolanowe i łagodzi napięcie w całym grzbiecie.

jak wybrać kadzidło

Tadasana (Pozycja góry)

Tak jak drzewo budujemy silne połączenie z ziemią. Pozycja góry pozwala nam poczuć się tu i teraz. Możesz zrobić to na trawie, aby wzmocnić uziemienie i połączenie z Gają. 

jak wybrać kadzidło

Anjaneyasana

Ta pozycja pozwala intensywnie rozciągnąć mięśnie lędźwiowe. Mięśnie te są związane z naszym mechanizmem “walcz lub uciekaj”. Tutaj warto dać sobie 5 oddechów i poczuć jak ciało zaczyna uwalniać wewnętrzną siłę.

jak wybrać kadzidło

Virabhadrasana-II (Wojownik II)

Virabhadrasana to najlepsza pozycja, która pomoże stawić czoła lękom i wątpliwościom? Ta pozycja wykorzystuje naturalny przepływ energii w ciele – obie stopy są mocno osadzone na ziemi, pomagając wejść głębiej w siebie i uwolnić pokłady siły i odwagi.

jak wybrać kadzidło

Pozycja mostu

Ta pozycja pozwala mocno się zakorzenić, odblokować przepływ energii w całym ciele.  Mostek stymuluje przepływ energii czakry korzenia oraz czakry gardła, otwiera czakrę serca i splotu słonecznego oraz równoważy czakrę sakralną.

Powitania słońca a czakra podstawy

Od trzech do pięciu powitań słońca pomoże zbudować poczucie wewnętrznej siły i połączenia z ziemią. Możesz odczuwać równomiernie rozprowadzające się ciepło płynące ze środka. Powitania słońca pozwalają poczuć bezpieczeństwo i pewność siebie pomagają się poddać chwili obecnej (możesz przy tym zamknąć oczy i wystawić buzię do światła). 

Pranajama na czakrę podstawy

Pracę z czakrą podstawy można również zacząć od oddechu (pranajamy) – Ujjayi (zwycięski oddech) ta technika zarówno uspokaja jak i energetyzuje. 

Rytuały na harmonizacje czakry podstawy

Czakra podstawy to ziemia. Żywioł ziemi daje siłę, wytrwałość, stabilność i poczucie przynależności. Oto kilka rytuałów na równoważenie czakry korzenia: 

Mantra na czakrę podstawy

Każdego ranka wyrecytuj lub zaśpiewaj specjalną mantrę wdzięczności dla (Bogini Shailputri) Matki Ziemi. Mantry są jak duchowy lek, który pomaga przezwyciężyć wyczerpujące, powtarzające się myśli. Samo słowo mantra dosłownie pochodzi od dwóch słów sanskryckich: tra  co oznacza „chronić” i man , „myślący umysł”.

„Samudra vasane devi [ samu-DRA vas-NEY de-vi]

Parvata stana mandale [PAR-vata stana MUN-dulei]

Wisznu patni namastubhjam [VISH-nu pat-NI na-MAS-tu-bi-UM]

Paada sparsham kshama svame [PAA-da spar-SHUM sha-MA swa-MAJ]”

Możesz również stworzyć swoją mantrę do Matki Ziemi „Czuje się uziemiona i spokojna, kiedy stawiam stopy na trawie czuję się częścią całości. Dziękuję Matko Ziemio. Dziękuje, dziękuje, dziękuje” 

Rytuał zapachowy

Zapach nagietków uspokaja i stabilizuje. Aktywacja zmysłu węchu to prosty i łatwy sposób na złagodzenie niepokoju, strachu czy zmartwień. Róże, nagietki i kwiaty jaśminu mają zapach, o których pisano w starożytnych pismach, że koją i przywołują jasność umysłu. Możesz zrobić to z żywymi kwiatami lub olejkiem eterycznym, ważne żeby ten zapach Cię otaczał. Moim ulubionym sposobem jest aplikacja kilku kropel na poduszkę przed snem. 

czakra korzenia

Chodzenie boso po trawie

Podeszwy stóp to jedno z głównych miejsc aktywacji czakry korzenia, a spędzanie czasu na łonie natury jest często najlepszym sposobem na stworzenie poczucia schronienia i bezpieczeństwa.

Zdejmij buty i daj sobie poczuć pierwotny zew natury. Najlepiej jeśli możesz zrób to w pobliżu akwenu wodnego, (ocean, jezioro, rzeka lub strumień). Gdy chodzisz wyobrażaj sobie jak zakorzeniasz się w podłodze, jak oddajesz ziemi wszystko co Cię osłabia, co Ci już nie służy.  Niech Matka Ziemia przetransformuje to w uzdrawiającą, zasilającą energię. Poproś Matkę Ziemię żeby uspokoiła myśli, wyciszyła zmartwienia i lęki, przyniosła równowagę czakrze korzenia poprzez stopy.

Eksperymentuj, ze zmysłem dotyku. Stawiaj kroki delikatnie jak to tylko możliwe, ledwo dotykając powierzchni piasku, ziemi lub trawy. Następnie zobacz jak to jest mocno dociskać stopę do podłoża. Oddychaj głęboko przez nos. Poczuj swobodę w każdym kroku.

Pracując nad wyrównaniem czakry korzenia pozwolisz energii swobodnie przepływać przez całe Twoje ciało, budując silne połączenie z ziemią i otoczeniem. Możesz zacząć odczuwać większe przywiązanie do siebie samego i swojego domu zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Kiedy czakra korzenia zostanie zrównoważona poczujesz bezpieczeństwo, zadowolenie, szczęście i wewnętrzny spokój. Będziesz miała więcej współczucia i cierpliwości wobec siebie i otaczających Cię osób.

Życzę Ci powodzenia, więcej znajdziesz niedługo na naszej platformie Ciałodziejki! 

Namaste!

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor