Pozycja wojownika II to jedna z bardziej znanych asan.  Prawidłowo wykonana  Virabhadrasana II  może być bardzo intensywną pozycją wzmacniającą i wyrównującą całe ciało, powinno się ją wykonywać z dużą godnością i uważnością. 

Jak wejść do pozycji wojownika II? 

Zacznij od pozy góry (Tadasana) i zrób duży krok do tyłu jedną nogą. Wyrównaj stopę z tyłu, równolegle do krótszej krawędzią maty tak, aby palce były skierowane w stronę dłuższej krawędzi. Stopa z przodu jest prosto, z palcami skierowanymi na wprost.

Zegnij przednie kolano tak, aby znajdowało się pod kątem 90 stopni nad kostką. Bardzo ważne jest, aby kolano nie wychodziło za kostkę. Podnieś ciężar ciała, zwróć uwagę, aby noga z tyłu była wyprostowana. Z wdechem unieś ręce do góry, układając je równolegle na szerokość maty. Otwórz klatkę piersiową, opuść ramiona od uszu. Obróć otwarte dłonie tak, aby były skierowane w dół. Ustaw ramiona w jednej linii.

Możesz obrócić głowę, aby spojrzeć w kierunku przedniej dłoni lub wyrównaj linię środkową twarzy z linią środkową klatki piersiowej, pozwoli to oddychać głębiej.

Możesz dodatkowo zwiększyć objętość płuc, unosząc pachy i wydłużając talię.

UWAGA: Jedną z najczęstszych nieprawidłowości w pozycji wojownika II jest to, że  kolano tylnej nogi jest nadmiernie wyprostowane i zblokowane,  podczas gdy biodro zapada się do przodu. Aby tego uniknąć, należy odsunąć biodra bardziej do tyłu. 

Pozycja Wojownika II może służyć jako przejście do pozycji trójkąta Trikonasana, ponieważ ułożenie stóp jest takie samo. Należy tylko wyprostować przednią nogę. Jednym z najczęstszych przejść jest przejście z wojownika II do odwróconego wojownika Viparita Virabhadrasana, z powrotem do wojownika II i do rozpostartego kąta Parsvakonasana lub rozciągniętego kąta Utthita Parsvakonasana. Nogi i stopy zasadniczo pozostają tak samo, a górna część ciała wykonuje przejście. Niech to będzie płynny, spokojny ruch dostosowany do Twojego obecnego oddechu i samopoczucia.

Wypróbuj różne warianty wchodzenia i wychodzenia z pozycji wojownika II. Możesz na przykład wyprostować przednią nogę i podnieść ręce nad głowę podczas wdechu. Podczas wydechu ponownie zegnij przednią nogę i ustaw ręce równolegle do dłuższej krawędzi maty.

Jeśli chcesz pogłębić pozycję – przekręć dłonie do góry i pociągnij łopatki w dół pleców. Utrzymując rotację ramion, odwróć dłonie ponownie do dołu.

Pozycja wojownika II

Pozycja wojownika II – jakie mięśnie pracują?

W pozycji wojownika II angażujemy do pracy praktycznie całe ciało. Kręgosłup jest prawie w neutralnym położeniu, z lekkim obróceniem klatki piersiowej.  Prostowniki i zginacze kręgosłupa naprzemiennie wykonują skurcz koncentryczny i ekscentryczny. 

Aktywuje mięśnie pleców, w szczególności mięśnie prostownika grzbietu. Jest to grupa mięśni biegnących po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego i piersiowego. Ich główną funkcją jest prostowanie pleców i zapewnienie rotacji na boki. Aktywacja ich w pozycjach, takich jak wojownik II wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie i dlatego może neutralizować ból pleców.

Poza tym Virabhadrasana II  wzmacnia mięśnie czworogłowe, przywodziciele wewnętrznej strony ud i ścięgna podkolanowe. Działa również bardzo dobrze na mięśnie pośladkowe, które odpowiadają za ruch bioder i ud. W pozycji wojownika II pracują nie tylko mięśnie nóg i rąk, ale także miednicy – mięsień pośladkowy wielki i mięsień gruszkowaty.

Przeciwwskazania do pozycji wojownika II

Przeciwwskazaniami mogą być: przeprosty w kolanach, poważne schorzenia kręgosłupa lub problemy ze stawami skokowymi oraz nadciśnienie.

Wojownik II – dla kogo jest ta asana? 

Pozycja wojownika II Virabhadrasana II to świetna pozycja, która otwiera biodra, klatkę piersiową i ramiona,  dzięki czemu może poprawić zdolność oddychania i polepszać krążenie.

Wojownik II wzmacnia wytrzymałość i równowagę, ale jest też wspaniałym rozciągnięciem wewnętrznych ud, pachwiny i klatki piersiowej. A ponieważ stopy są także bardzo aktywne w tej pozycji, wzmacnia również kostki i łuki stóp.

Wyrównanie ciała w tej asanie to świetny sposób na zwiększenie świadomości ciała. Ponieważ nogi i ręce poruszają się w różnych kierunkach, wymagane jest duże poczucie orientacji przestrzennej. Ta pozycja zdecydowanie pomaga poprawić koordynację i połączyć ciało i umysł. 

Pozycja wojownika II zdecydowanie wzmacnia i uelastycznia mięśnie nóg i pleców, pomaga otworzyć biodra i klatkę piersiową. Jest zalecana dla osób, które cierpią z powodu skurczu nóg i łydek oraz dla osób prowadzących siedzący tryb życia. 

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor