Kiedyś od jednej ze swoich nauczycielek jogi usłyszałam, że 15 lat temu dostępna była tylko jedna podstawowa mata do jogi — wykonana z PVC — a jedynym wyborem było to, czy kupić fioletową czy niebieską. Teraz mamy takie szczęście, że każdy może kupić matę do jogi idealnie pasującą pod indywidualne potrzeby praktykującego. 

Oprócz koloru i wzoru, które pasują do naszego stylu, wnętrza, koloru paznokci czy co tam sobie wymyślimy, mata do jogi musi zapewniać stabilność w pozycjach. Powinna być łatwa do przechowywania i przenośna, a jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Ja osobiście zwracam uwagę na to czy mata do jogi jest przyjazna dla środowiska. Poza tym na użyteczność maty wpływa sposób wykonania, jej grubość, z czego jest wykonana i tekstura jej powierzchni.

Ja się sporo naszukałam, dlatego chcę ułatwić Ci trochę sprawę i napisałam krótki przewodnik po tym jak znaleźć dla siebie najlepszą matę do jogi. Taką, która pasuje do Twojej praktyki, stylu życia, gustu i budżetu. Bez względu na to co mówią influencerzy i marki.

Mata do jogi, a jej grubość

Dlaczego jest to ważne: Grubość maty do jogi ma wiele wspólnego z jej wygodą — jest zbyt cienka i kolano może zostać uderzone podczas wykroku. Kompromis polega na tym, że grube maty do jogi (niektóre o grubości nawet 1/4 cala) mogą utrudnić odczuwanie silnego połączenia z podłogą, na przykład powodując, że będziesz bardziej chwiejny w pozycji  drzewa .

Standardowa mata do jogi 3mm

Standardowa mata do jogi ma około 3 mm grubości, a najgrubsza ok. 10 mm. Istnieją również zupełnie cienkie maty do jogi, często reklamowane jako „podróżne maty do jogi”, które mają zaledwie 1.5 mm  grubości. Łatwo się składają i niewiele ważą, dzięki czemu z łatwością mieszczą się w walizce.

Zastanów się ile masz miejsca na schowanie maty do jogi, jak ważna jest przenośność i na ile zależy Ci na miękkości i wygodzie, a na ile na wyczuciu bezpośredniego połączenia z podłogą. Jeśli masz mało miejsca do przechowywania, masz długą trasę do studia i nie lubisz czuć swoich kolan wbijających się w ziemię, wybierz matę o standardowej grubości ok. 3 mm.

 

mata do jogi

Z jakiego materiału wybrać matę do jogi?

Dlaczego materiał maty do jogi jest tak ważnym aspektem? Materiał, z którego wykonana jest mata dyktuje jej teksturę, przylepność, przyjazność dla środowiska i to jak się zużywa w czasie.

Większość standardowych mat do jogi jest wykonana z plastiku, PCV, sztucznych kauczuku podobnych materiałów. Jeśli używasz upiększających kremów i wiesz, że skóra chłonie wszystko czego dotyka to zdajesz sobie sprawę jak ważne jest to żeby mata była wykonana z naturalnego materiału. Na przykład naturalna guma pochodzącą z recyklingu.

Podstawowe wskazówki dotyczące zakupu maty do jogi: Jeśli masz alergię na lateks, unikaj mat do jogi wykonanych z gumy. To jedyny przypadek, w którym rekomenduje taką matę, ale jeśli zależy Ci na przyczepności wybierz matę do jogi wykonaną z PVC. Taka mata ma też taki plus, że będzie długo służyć.

W każdym innym przypadku najlepszą opcją pod względem przyczepności, wytrzymałości i środowiska będą ekologiczne maty z naturalnego kauczuku.

Tekstura maty do jogi

Tekstura maty do jogi określa jaką przyczepność ona zapewnia. Tekstura wpływa na to jak bardzo możesz się ślizgać po macie. Mata powinna zapewnić fizyczną barierę, tak abyś się nie przesuwał podczas praktyki. Jest to czynnik, który wpływa również na komfort użytkowania maty.

Jeśli jesteś typem księżniczki na ziarnku grochu każda chropowata tekstura prawdopodobnie Cię zirytuje już w pozycji dziecka lub savasanie (w trupie). Unikaj jakichkolwiek wybrzuszeń. Zwróć uwagę, że także na przykład jutowe maty do jogi mają specyficzną szorstkość, podczas gdy maty z kauczuku, nawet delikatnie teksturowane, są zdecydowanie bardziej miękkie w dotyku.

Jeśli szukasz maty do jogi, która zapobiega poślizgowi i chcesz uniknąć mat plastikowych zdecyduj się na naturalny kauczuk z lekką teksturą lub gładką.

Niektóre ekologiczne maty do jogi mogą zaskoczyć Cię tym jak dużą przyczepność zapewniają.

Czy dobra przyczepność gwarantuje najlepszą matę do jogi?

Przyczepna mata do jogi zapobiega przesuwaniu się ciała podczas praktyki i pomaga utrzymać równowagę podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej.

Jeśli potrzebujesz stabilności w utrzymaniu pozycji zdecyduj się na klasyczną gumę lub naturalny kauczuk. Pamiętaj tylko, że maty do jogi są przyczepne tylko wtedy gdy są czyste, więc upewnij się, że odpowiednio dbasz o swoją matę do jogi. Maty z gumy i kauczuku możesz myć wodą lub za pomocą środka do czyszczenia takiego jak MAGIC RAIN. Kiedy wiem, że muszę wyczyścić matę? Wtedy kiedy zaczynają mi uciekać do przodu dłonie w psie z głową w dół.

Ekologiczne maty do jogi, coś za coś?

Jako jogini cenimy sobie zasadę ahimsy, czyli niestosowania przemocy. To sprawia, że ​​ćwiczenia na macie do jogi, która ostatecznie zasili wysypisko śmieci przez kolejne dziesięciolecia, będą dla nas hmmmm, drażniące?

Przyjazne środowisku maty do jogi są zazwyczaj wykonane z naturalnego kauczuku lub gumy pochodzącej z recyklingu. Takie maty do jogi mogą również zawierać materiały naturalne takie jak juta czy bawełna organiczna.

Zdecydowanie nie lubię kompromisów, dlatego długo szukałam czegoś co spełni moje oczekiwania i nie czarujmy się ideału nie ma, ale najbliższa mojemu sercu jest marka Moonholi

Pamiętaj, że gdziekolwiek ćwiczysz właściwy mata do jogi jest niezbędna. Praca na dywanie, śliskim ręczniku lub zbyt miękkiej macie gimnastycznej może prowadzić do kontuzji i frustracji. 

Zrozumienie różnic pomiędzy matami do jogi pomoże Ci wybrać najlepszą opcję, która odpowie Twoim osobistym potrzebom.

 

Namaste!

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor