Box breathing (oddychanie pudełkowe) to nic innego jak relaksacyjna technika oddychania. Z pojęciem tym spotkałam się pierwszy raz na studiach położniczych. 

Uprawiałam dużo sportu dlatego wiedziałam jak oddychanie jest ważne, jednak dopiero na zajęciach w szpitalu zobaczyłam jak świadomy oddech może wpływać na cały organizm. Nie ważne czy chodziło o panikujących ojców na porodówkach czy wystraszonych pacjentów przed zabiegami. Kiedy zaczynasz z kimś wspólnie oddychać i widzisz jak pojawia się na twarzy ulga nie idzie nie wierzyć, że to nie działa. 

Oddychanie pudełkowe to rodzaj oddychania, które odbywa się według określonego rytmu. Nie jest to nic skomplikowanego, a w chwilach stresu może pomóc. 

Na czym polega oddychanie pudełkowe?

Oddychanie pudełkowe polega na oddychaniu 1:1:1:1. 4 sekundy wdech, 4 sekundy zatrzymanie, 4 sekundy wydech, 4 sekundy zatrzymanie i powtarzamy cykl. Oddychaj do brzucha, wypełnij powietrzem całe ciało. Zwróć uwagę na postawę i otwartą klatkę piersiową. 

Staraj się nie wstrzymywa oddechu (nie pogłębiać, nie napinać dodatkowo), staraj się raczej ZATRZYMAĆ oddech. Pamiętaj, że czas jest umowny wyczuj swój rytm i możliwości. Wsłuchaj się w swoje ciało, znajdź napięcia jeżeli takie istnieją, zaobserwuj swój umysł.

Ta technika jest wspaniała ze względu na swoją prostotę. Można ją wykonywać w każdej chwili i miejscu.  Praktykę warto regularnie powtarzać, na początek może to być kilka minut 1-3 minuty. Później praktykę można wydłużać. 

Kiedy stosować oddychanie pudełkowe? 

Oddychanie pudełkowe to technika relaksacyjna, którą możesz zastosować za każdym razem gdy odczuwasz stres czy  niepokój. Świadomy oddech uspokaja i łagodzi stres, pomagając w wyregulowaniu reakcji organizmu na stres.

Badania pokazują, że niektóre techniki oddechowe są przydatne nie tylko w radzeniu sobie ze stresem, ale także: 

  • Zmniejszają tętno.
  • Zwiększają skupienie.
  • Poprawiają przepływ krwi do serca i płuc.
  • Regulują układ nerwowy, zmniejszając skutki niepokoju i stresu.

Chociaż nie są to szczegółowe badania dotyczące typowo oddychania pudełkowego to ta technika jest używana przez joginów, policję, ratowników i sportowców wyczynowych.

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor