Joga nidra może pomóc nauczyć się jak wydobyć i wykorzystać wewnętrzny spokój i radość. Joga nidra to sanskrycki termin oznaczający „sen jogiczny”, to technika głębokiej relaksacji i forma medytacji.

Joga nidra jest stanem pomiędzy snem a przebudzeniem. Ciało jest całkowicie zrelaksowane, a praktykujący kieruje świadomość do wnętrza, słuchając medytacji z prowadzonej lub instrukcji nauczyciela. 

Joga nidra była praktykowana przez starożytnych mędrców, aby mogli świadomie obserwować swoje samskary czyli „wrażenia umysłu”. Praktyka jogi nidry obejmuje nie tylko pratyharę, ale także pranajamę (techniki oddechowe) i dharanę („koncentrację”), które są elementami ashtangi jogi.

Korzyści jogi Nidry:

 • Działo wyciszająco i uspakajająco
 • Relaksuje i odmładza organizm
 • Łagodzi układ nerwowy
 • Zmniejsza zmęczenie
 • Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
 • Wzmacnia odporność
 • Poprawia jakość snu
 • Wspomaga leczenie depresji
 • Zmniejsza ból
 • Zwiększa poziom koncentracji
 • Wspomaga pracę mózgu i zwiększa kreatywność

Czym nie jest Nidra?

To nie tylko relaksacja: dość popularne stało się używanie terminu „joga nidra” w odniesieniu do każdej metody zapewniającej relaksację. Chociaż praktyka Nidry zapewnia głęboki relaks, nie jest to tylko metoda relaksacyjna. Joga Nidra to specyficzny stan świadomości. Jest to świadome doświadczenie głębokiego snu bez marzeń sennych, w którym osoba łączy się ze światem wewnętrznym i odłącza się od świata zewnętrznego.

To nie jest tylko kierowana wizualizacja: Celem Nidry jest przeniesienie świadomości ze świata zewnętrznego do świata wewnętrznego. Wizualizacje kierowane głównie pomagają w aktywacji i staniu się świadomym naszych zmysłów, a tym samym przenoszą świadomość na zewnątrz.

joga nidra

Joga nidra, a Shavasana

Shavasana to pozycja jogi, w której ciało fizyczne i umysł mają być wyciszone i spokojne, a oddech swobodny, bez wkładania wysiłku. „Shav” dosłownie oznacza „martwe ciało” lub „zwłoki”, a zatem jest to pozycja trupa. Co ciekawe ta pozycja wydaje łatwa, ale dla wielu praktykujących jest szczególnie trudna, ponieważ wymaga puszczenia kontroli nad mięśniami i ciałem, co pozwoli spowolnić oddech i uspokoić umysł.

Shavasana jest zwykle praktykowana przez 1 do 5 minut. Często zdarza się, że ludzie zasypiają w dłuższej Shavasanie. 

Nidra najczęściej odbywa się właśnie w tej pozycji. A to dlatego, że jest to naturalnie najbardziej bezwysiłkowa i zrównoważona pozycja do odpoczynku. Zdarzają się też praktyki Nidry gdzie uczniowie kładą się na brzuchu lub na boku. Każdy nauczyciel prowadzi swoich uczniów przez szczegółowy i konkretny scenariusz. Na początku najczęściej przywołuje się najgłębsze pragnienia.

Podsumowując Shavasana to asana, pozycja jogowa. Yoga Nidra to stan świadomości pomiędzy snem a jawą. To całkowite odprężenie ciała podczas gdy umysł pozostaje czujny. Shavasana jest również wykorzystywana przy praktyce jogi nidry. 

Czy joga nidra to hipnoza?

Zarówno w jodze nidrze jak iw hipnozie ciało jest głęboko zrelaksowane, a podświadomość bardzo aktywna. Ale to jedyne podobieństwa.

Ponieważ zarówno Nidra jak i hipnoza mogą wpływać na umysł, wiele osób uważa, że ​​joga Nidra jest formą hipnozy. Ale zarówno praktyka jak i cel są bardzo różne. Chociaż obie zaczynają się od kierowanej relaksacji, Nidra kontynuuje w jednym kierunku, a hipnoza w innym. Kiedy zmysły i umysł się uspokoją, możesz przejść do hipnozy, ale jeśli będziesz świadomy trwającego procesu możesz ominąć ten stan.

Dlatego często nauczyciel prosi, aby nie spać. W Nidrze starasz się nie zasnąć. Nawet kiedy głęboko się odprężasz, nie śpisz. Jesteś świadomy, że jesteś w trakcie procesu. W jodze Nidrze świadomy umysł jest aktywny i może przejąć kontrolę w dowolnym momencie, podczas gdy w hipnozie świadomość często jest tłumiona i możesz już nie pamiętać o tym czego doświadczyłeś. W hipnozie terapeuta często przejmuje kontrolę nad świadomym umysłem, aby zbadać podświadomość.

Relaks a Nidra

Większość ludzi w celu relaksacji wykonuje czynności takie jak słuchanie muzyki, oglądanie telewizji, chodzenie na spacer czy czytanie itp. Ale Halo, to nie jest relaks, to rozrywka. Skierujemy się do przyjemniejszych zajęć. Właściwy relaks ma miejsce wtedy gdy ciało, umysł i pięć naszych zmysłów odpoczywają. Na przykład podczas głębokiego snu odprężamy się. W głębokim śnie ciało, umysł i zmysły całkowicie się odpoczywają. Relaks jest bardzo potrzebny ponieważ tylko w relaksacji ciało goi się,uzdrawia i rośnie. Ale świadomość zanika dlatego nie wiemy co wydarzyło się podczas snu.

Joga Nidra zaczyna się od relaksu, ale idzie znacznie dalej. W tej praktyce świadomość jest aktywna, w stanie obserwacji. Nawet jeśli mózg wchodzi w stan głębokiego relaksu, obserwujesz ciało, umysł i zmysły.

joga nidra

10 kroków, które pomogą Ci zacząć przygodę z jogą nidrą

Uwielbiam tę praktykę przede wszystkim za jej skuteczność w relaksacji i regeneracji czyli dwóch stanów istnienia, których tak bardzo potrzebujemy, aby zwalczać stresory współczesnego życia. Mi osobiście joga nidra pomogła złagodzić problemy ze snem i bezsenność, które nękają wielu ludzi na całym świecie.

Przyjrzyjmy się 10 krokom jogi nidry, aby lepiej zrozumieć praktykę i zintegrować ją z własnym życiem.

 1. Zdefiniuj swoje największe pragnienia serca

Ten pierwszy krok dotyczy połączenia się z najgłębszym pragnieniem Twojego serca.

Czy to związek na całe życie? Stabilność finansowa z pasji? Prawdziwe poczucie celu? Czy rodzina? To ma płynąć z Twojego serca, to ma być ten głos w Twoim wnętrzu próbujący przebić się przez ściany pragnień i wymagań otoczenia. 

Może to być cokolwiek — czy chodzi o przebudzenie duchowe, większe współczucie dla siebie i innych, czy po prostu przyjęcie zdrowszego stylu życia — Twoje serce zna drogę.

 1. 2. Urzeczywistnij swoją intencję

W drugim kroku jogi nidra ustalamy naszą intencję praktyki. Co chcesz w tym czasie osiągnąć? Może po prostu potrzebujesz odpoczynku. A może chcesz zająć się problemem emocjonalnym, który wymaga uzdrowienia i uwagi. Może Twoim zamiarem jest uwolnienie się od stresu, który nagromadziłeś w ciągu tygodnia. Na tym etapie przedstawiamy naszą intencję i przyjmujemy ją całą naszą istotą.

 1. 3. Doceń zasoby, które masz w sobie

Podczas tego trzeciego kroku jogi nidry przenosimy naszą świadomość do naszego wnętrza – naszego bezpiecznego miejsca, które mamy w sobie. Jak czujesz, gdzie znajduje się ta bezpieczna przestrzeń? Czy jest w centrum serca?  A może splot słoneczny?

Wszyscy mamy swoją własną bezpieczną przystań. Możesz sobie wyobrazić konkretną osobę, która daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Może to być miejsce w domu, takie jak sypialnia lub jakieś zupełnie wymyślone.

Gdziekolwiek możesz czerpać z tego poczucia bezpieczeństwa – wejdź do tego miejsca i wprowadź je do praktyki.

 1. Skieruj świadomość na ciało

W tym czwartym kroku kierujemy naszą uwagę i kochającą świadomość na nasze ciało.

Jak to jest w tej chwili? Przeskanuj świadomością całe ciało, zwracając uwagę na każde miejsce i to jak się czujesz. Bądź z każdym doznaniem, które przychodzi – gdy się pojawia i znika, z miłością i współczuciem. 

 1. Skup się na oddechu

Piąty krok jogi nidry to oddech. Tutaj kierujemy naszą uwagę na oddech, obserwując odczucia ciała gdy powietrze przez nie przepływa. Bądź świadomy drogi swojego oddechu, który dostaje się do nosa, gardła, klatki piersiowej i brzucha.

Poczuj unoszenie się i opadanie brzucha z każdym wdechem i wydechem. Postrzegaj oddech jako pranę, która zasila ciało energią siły życiową.

 1. Bądź świadomy swoich emocji

W tym szóstym kroku witamy się z naszymi emocjami — którekolwiek się pojawią — witamy je z miłością i współczuciem. Bez samokrytyki czy samooceny. Po prostu jesteśmy świadkami emocji, pozwalając im być takimi jakimi są. Możesz zauważyć przeciwstawne emocje i uczucia. Po prostu bądź świadkiem, obserwatorem. 

 1. Bądź świadomy swoich myśli

Siódmy krok polega na obserwowaniu naszych mentalnych obrazów gdy powstają i kiedy znikają. Twoje myśli są jak chmury na niebie, przypływają i odpływają. Obserwuj te chmury, czy pozostają przez kilka chwil czy szybko przelatują. Zwracaj uwagę na swoje myśli z życzliwą, otwartą uwagą. 

 1. Poczuj radość

W ósmym kroku zapraszamy do naszych ciał uczucie radości. Poczuj radość jak wytryskuje z Twojego centrum serca i/lub splotu słonecznego. Przyjmij te radosne doznania, a następnie obserwuj, jak przepływają przez całe Twoje ciało. Niech te błogie uczucia dotkną każdej przestrzeni w Twojej istocie. Wyobrażaj się, że to piękne jasne promienne światło wychodzi na zewnątrz ciała. 

 1. Poczuj głęboki spokój i zadowolenie

W dziewiątym kroku wprowadzamy w nasze ciała uczucie głębokiego spokoju i zadowolenia.

Jesteśmy bezpieczni, kochani, jesteśmy spokojni. Pozwól sobie poczuć –  spokój, zadowolenie.

 1. Zastanów się nad swoją praktyką Jogi Nidry

W ostatnim kroku poświęcamy chwilę, aby zastanowić się nad naszym doświadczeniem jogi nidry. Poczuj wdzięczność za to, że uczucie spokoju i radości zawsze czeka na Ciebie wewnątrz.

Joga nidra to ciągle mało popularna praktyka, ale działa cuda. Jest to dla mnie bardzo ważna część życia, ponieważ pozwala mi na prawdziwą regenerację zarówno fizyczną jak i psychiczną. Mam nadzieje, że artykuł Wam się przyda i zaciekawiłam Was trochę tym tematem, daj koniecznie znać.

Przesyłam dużo uśmiechu i miłości,

Namaste

Patrycja Ługiewicz

Founder, redaktor, autor